Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Коммерсант": Постоянните опити за демонизиране на Русия

23 март 2021, 12:43 часа • 2062 прочитания

Българските власти изгониха от страната двама служители на руското посолство. Причината беше нов шпионски скандал, в който на Москва бе отредена главната роля. Миналия четвъртък се проведе специална операция за "залавяне на чуждестранни агенти". По делото има шестима заподозрени - бивши и настоящи български държавни служители и военнослужещи, включително работещи в Министерството на отбраната. Твърди се, че са събирали информация за САЩ, Европейския съюз и НАТО. В Руската федерация отричат участие по случая. Руското посолство в София нарече експулсирането на дипломатите "неразумен демарш на българските власти". А руското външно министерство вече обяви готовността си да предприеме огледални мерки, обобщават в редакцията на вестник "Коммерсант" в статия по темата, озаглавена "Постоянните опити за демонизиране на Русия", представена от агенция Фокус.

МВнР на България обяви в понеделник двама служители на руското посолство в София за персона нон грата. Дадени са им 72 часа да напуснат страната. Става дума за Александър Зинкин и Максим Рибкин, които са получили документи с печат "НАТО - секретно" от лица, шпиониращи в полза на Руската федерация. Изгонването на дипломати бе обявено още в събота от премиера Бойко Борисов.

Руското външно министерство обяви в понеделник, че е готово да предприеме ответни мерки. "Ако България предприеме недружелюбни стъпки към Русия, тогава, разбира се, те трябва да разберат, че ще има реципрочни стъпки от наша страна", предупреди заместник-външният министър на Русия Александър Грушко още преди да се чуе новината от София.

Миналият петък бе съобщено, че в България е разкрита агентска мрежа, работеща за Русия. Подробности обвеи представителят на българската прокуратура Сийка Милева. Според нея лидер на групата е бивш високопоставен служител на военното разузнаване, който се явява по делото като "резидент". "Получил е военното си образование в България и в чужбина, а също така завършва разузнавателното училище в Москва, известно като ГРУ", обясни Милева. Останалите заподозрени са бивши и настоящи военни и държавни служители в различни български институции.

Подробности за целите на групата бяха представени във видеоклип в YouTube, изготвен от прокуратурата. По-специално, "резидентът" е отговорен за вербуването на лица, които са имали достъп до класифицирана информация за България, ЕС и НАТО. Съобщава се, че чуждестранни агенти са копирали информация от офис компютрите на Министерството на отбраната. Според прокуратурата става въпрос за информация за политиката на ЕС спрямо Руската федерация, Украйна и Беларус, за данни, свързани с американското разузнаване, за темите на срещите на представители на България с представители на САЩ, Великобритания и Германия , както и за операциите на НАТО и решенията, взети в различни комитети на Алианса.

Според български медии, позовавайки се на източници, "резидентът" е 74-годишният полковник от запаса Иван Илиев, който до 2016 г. е заемал една от водещите позиции във военното разузнаване.

Друг възможен участник в мрежата, според съобщения в медиите, е ръководителят на тайната служба на българския парламент Любомир Медаров. В същото време съпругата на Илиев твърди, че е действала като посредник между "резидента" и служителите на руското посолство, на които е предавала информация и от които е взимала парите. Видеото отбелязва, че тя има гражданство на България и Руската федерация и "се ползва с доверието на руските дипломати". Също така бяха показани кадри, в които е записано посещението на съпругата на "резидента" в руското посолство в София.

Самата спецоперация се проведе на 18 март. Агентите на ДАНС са претърсили апартаментите на заподозрените, а служителите на МВР дори са блокирали магистралата, водеща към град Пловдив. Един от заподозрените се опитал да избяга по време на операцията, но е бил заловен тъкмо пред руското посолство.

В понеделник българският окръжен военен съд задържа в ареста петима от шестимата заподозрени агенти. Решението беше взето на среща, която започна в неделя и продължи цяла нощ. Един от заподозрените признал и поради това бил освободен под гаранция.

Дипломатическата мисия на Руската федерация в България заяви, че не е замесена в случая. "В контекста на усложняването на международната обстановка е очевидно, че "безмилостните опити да забият клин в руско-българския диалог и за пореден път да демонизират страната ни са очевидни", се посочва в изявление на посолството в социалната мрежа "Фейсбук". "Надяваме се, че в очакване на решението на съда по това дело, спекулациите относно предполагаемото участие на Русия в разузнавателни дейности срещу интересите на България ще бъдат прекратени", се казва още в съобщението.

САЩ и НАТО обаче вече застанаха на страната на България.

"Напълно подкрепяме работата на нашия съюзник България в борбата с руските злонамерени действия на българска територия ", заяви в понеделник генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг.

"Ние следим отблизо разследването в България за предполагаемата руска шпионска мрежа. САЩ категорично подкрепят суверенитета на България и са на страната на България, която се изправя срещу тези враждебни действия на нейна територия", заяви в "Туитър" ръководителят на пресслужбата на американското външно министерство Нед Прайс.

София не за първи път разследва случаи на шпионаж от Руската федерация. Поради подозрения за подобни дейности, през септември 2020 г. Министерството на външните работи на страната изгони от страната двама служители на руската търговска мисия. Москва отговори с огледална мярка. По това време руското посолство в България нарече експлулсирането неоправдано. През декември 2020 г. София обяви и руския военен аташе за персона нон грата - българската прокуратура го заподозря в събиране на военна информация. В отговор Москва обяви помощник-военния аташе в българското посолство за персона нон грата.

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес