Китай изпреварва Русия в разработването на хиперзвукови оръжия и вече може да ги разположи в Тихия океан за поразяване на американски военни цели, пише Bloomberg.
Разузнавателната агенция на Министерството на отбраната на САЩ съобщи, че след 2000 г. Китай е постигнал значителни крачки в разработването на хиперзвукови оръжия.
Експерти от американското разузнаване считат, че Китай "интензивно и целенасочено инвестира в разработването на хиперзвукови оръжия".
Китай също така разработва междуконтинентална балистична ракета с хиперзвукова плъзгаща се бойна глава, която се тества от 2014 г. Това беше докладвано пред Комитета по въоръжените сили на Камарата на представителите от Пол Фрайстлер, главен научен сътрудник на Аналитичния отдел на Разузнавателната агенция на Пентагона. По думите му през юли 2021 г. по време на тестове това оръжие е демонстрирало способността си да обиколи цялото земно кълбо. Още: Русия тества удар по САЩ с хиперзвукова ядрена ракета "Циркон"
„Въпреки че и Китай, и Русия са провели множество успешни тестове на хиперзвукови оръжия и вероятно вече са разположили оперативни системи, Китай е пред Русия както по отношение на поддържаща инфраструктура, така и по отношение на броя на системите“, каза Фрайстлер, цитиран от Bloomberg.
Той добави, че Китай „е постигнал драматичен напредък в развитието на ядрени и не ядрени хиперзвукови ракетни технологии и способности чрез интензивни целеви инвестиции“.
Китайската академия по аеродинамика съобщи, че вече управлява най-малко три хиперзвукови аеродинамични тунела, способни да работят при 8, 10 и 12 Маха, твърди Фрайстлер. Още: След като маневрира бързичко назад от Херсон, Русия се хвали с нова ракета (ВИДЕО)
В момента Русия разполага с три бойни системи, включително система с морско базиране, способна да достигне 8 Маха.
Съединените щати все още не разполагат с хиперзвуково оръжие на въоръжение. Военновъздушните сили, флотът и армията разработват такива системи независимо една от друга.
Превод: Ганчо Каменарски