Сцените на насилие, съпровождащи движението на "жълтите жилетки" оказват влияние върху туризма, но все още то не е катастрофално.
По последни данни, движението на „жълтите жилетки“ е довело до отмяната на 35 000 нощувки в Париж, особено в хотелите от среден и висок клас в централните квартали, отбелязват от MKG, лидер в маркетинговите проучвания на европейския пазар на туризма и хотелиерството. Най-силно са засегнати петзвездните хотели. Сцените на насилие по „Шанз-Елизе“ и разграбените луксозни магазини, разпространени от медиите, както и от самите туристи, публикувани в социалните мрежи, са обезкуражили по-чувствителните по отношение на сигурността туристи, като американските или азиатски, да прекарат празниците във френската столица.
Жан-Филип Картие, ръководител на група Н8, изчислява, че в един от осемте негови хотела, „Матис“, недалеч от Триумфалната арка, „в рамките на 10 дни, резервациите са се сринали от 6000 евро на ден до 400 евро ". Кметството на Париж, което ускори своя план за туризъм през януари, като последица от въпроси, поставени на английски език в „Гугъл“, отбелязва, че честотата на питането "Безопасно ли е в Париж?" се е увеличила, но все още е по-ниска спрямо въпроса „Какво да правим в Париж“. Засега ситуацията не е катастрофална. От Airbnb, са сигурни, че не са забелязали нищо "показателно" при резервациите или анулирането им.
"Нищо не може да се сравни с това, което туризмът преживя след атентатите от 13 ноември 2015 г., подчертава Вангелис Панайотис, президент на MKG. 35 000 анулирани резервации в сравнение с очакваните през декември 3 милиона нощувки. Но не става въпрос за безработица или фалит за хотелиерите, които имаха и много добра година."
За 2018 г. бизнес показателите, всъщност, са показват рекордна заетост в сектора - над 80%, според MKG. Тревогите са по отношение на началото на 2019 г. "Виждаме спад на резервации, с 20 до 25% на национално ниво“, се оплаква президентът на Националната асоциация на хотелиерските вериги. Сцените на насилие в градовете разрушават имиджа на страната в чужбина. "Всички се надяваме, че движението няма да продължи“.