Турция нападна Европа. Границите на Европа са заплашени, но не с конвенционално, а с нестандартно, политическо оръжие. Това е нов тип оръжие, подобно на хибридното, но с използването на мигранти. На практика сме във война с Турция, но никой не смее да го нарече така.
Това заяви журналистът Стефан Солаков, експерт по турска и близкоизточна политика, в предването "Лице в Лице" по bTV.
Според Солаков Ердоган е голям политически артист, който дори е цитирал Библията, за да подсили драматизма на ситуацията.
Турският лидер е притиснат от ситуация – войната в Сирия излиза доста скъпо на южната ни съседка, страната дава жертви, което напряга вътрешнополитическата ситуация и принуждава Ердоган да вземе драстични мерки за отдушник на напрежението. Той е принуден да влезе в обичайната си роля и да заплаши Европа.
По думите на Солаков турските анализатори смятат, че страната им има общи стратегически проекти с Русия и една малка инфекция няма да вкара двете държави в остър конфликт.
Ето защо е цялото внимание се насочва към Европа, която ще трябва да поеме цялата тежест, докато Русия мълчи.
Турската офанзива в Сирия
С офанзивата в Сирия, Турция се бори да възстанови старите колонии на Османската империя, където земята е напоена не само с кръв, но и с нефт. През тези земи минават стратегически пътища.
Османската империя се опитва да възстанови старите си позиции, което е част от амбициозната геополитическа програма на Ердоган. "Това е един нов национал-османизъм (наричан още неоосманизъм), който се развива в момента, а Европа го наблюдава учудващо пасивно", посочи Солаков.
По думите му мигрантските вълнения пак ще са за сметка на Европа. "Вероятно пак ще се наложи да плащаме за тази инвазия. Ежегодно европейските данъкоплатци дават по няколко милиона евро, които обаче отиват не за бежанците (те работят и се издържат), а някъде другаде", предвижда журналистът.
Според него Русия и Турция са се разбрали да си поделят Сирия, но сделката им е пропаднала и сега всяка страна се опитва да вземе предимство.
"Приятелската среща" на Борисов и Ердоган
Солаков смята, че премиерът Борисов трябва да бъде твърд в преговорите с Ердоган и да го предупреди, че Европа може тотално да затвори границите си за Турция, което ще засегне потока на турските стоки и тирове.
"Тогава ще ги върне тези потоци и Европа ще ни благодари за спестените милиони, които сега се кани да даде на Анкара", смята журналистът.
Борисов се опитва да бъде медиатор между Европа и Ердоган и много държи на добрите отношения с турския лидер, като се стреми да ги затвърди с хумор. Той се поставя в групата с "големите играчи" като Тръмп и ко, с които Турция се съобразява, но заради поведението му Анкара го смята за свой говорител в ЕС. "Малко като онзи глашатай от АПИ, който беше пратен да успокои народа за винетките", отбеляза Солаков.
По думите му България трябва да проявява по-голяма солидарност с Гърция и други силно потърпевши от мигрантите държави. Страната ни си е създала имидж на място, през което трудно ще преминат и където те не биха искали да останат.
Премиерът Борисов получава съвети от различни родни "експерти" как да действа спрямо Турция, без самите те да са достатъчно запознати с турския начин на мислене и правене на политика.
Европа трябва да действа нестандартно, за да отговори успешно на Ердоган. Например да затвори границите си и да спре турските тирове, които ежедневно пътуват из Европа и хранят Турция и да ограничи достъпа на турски стоки, препоръча журналистът.
"Хора като Ердоган разбират само от такава политика", категоричен е Солаков.