Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Япония и Курилските острови - студеният проблем на Путин, който става горещ

09 април 2022, 21:30 часа • 39089 прочитания

Постепенното влошаване на руско-японските отношения през последните седмици се движи по ускорена програма, констатира руското специализирано издание "Независимое военное обозрение".

Официално Токио участва активно в маратона на санкциите срещу Русия, а японският бизнес реши доброволно да напусне руския пазар.

На 21 март обаче се случи наистина значимо събитие: руското външно министерство обяви, че Русия отказва да преговаря за мирен договор с Япония за Курилските острови поради неприятелски действия на Токио във връзка със ситуацията в Украйна.

Никога не е ставало и ето че отново се случи

Разбира се, не може да се твърди, че руско-японските преговори протичат активно по принцип. Но когато Шиндзо Абе беше министър-председател, имаше някои промени, имаше срещи на високо ниво и пътувания до Източния икономически форум.

Не че договорът беше критично необходим - имаше достатъчно други документи, фиксиращи текущото състояние на нещата. Въпреки това се смяташе, че подписването на мирния договор ще стане тласък за развитието на руско-японските отношения в различни области: политическа, икономическа, хуманитарна, информационна и дори военна. Преговорите обаче вървяха доста бавно. И след началото на "специалната военна операция" на Русия в Украйна (бел. ред. - така Кремъл нарича отприщената от Владимир Путин война) те спряха напълно.

"Руската страна при сегашните условия не възнамерява да продължава преговорите с Япония по мирен договор поради невъзможността да се обсъжда подписването на основен документ за двустранните отношения с държава, която заема открито неприятелски позиции и се стреми да навреди на интересите на нашата страна", казаха от руското външно министерство.

Но това не е единствената изненада за японците. Москва, в отговор на санкциите, спира безвизовото пътуване за японски граждани до Южните Курили; прекратява диалога с Япония за създаване на съвместни икономически дейности в Южните Курили; блокира разширяването на статута на Япония като партньор на Организацията за черноморско икономическо сътрудничество в секторния диалог.

Японска военна стратегия

Проследявайки военното строителство в съседна Япония, може основателно да се твърди, че т. нар. активна отбрана на островните територии, възприета от японското държавно и военно ръководство като стратегия, става все по-ясна.

По-специално, бюджетните средства за Японските сили за самоотбрана (JSF) от 2018 г. станаха най-големите от създаването им. Военният бюджет включва допълнително финансиране за партида стелт изтребители F-35, закупуване на нови морски разрушители с управляемо ракетно оръжие, както и модернизация на самолетоносачи за осигуряване на полетите на тези изтребители.

Особено внимание заслужава формирането на първата високоскоростна маневрена десантна щурмова бригада от 1945 г. насам. Основната база на новата формация ще бъде остров Окинава. Това е продиктувано от стратегията за активна отбрана "при воденето на бойни действия в отдалечени островни територии".

В района на военноморската база Сасебо (остров Кюшу) беше открит учебен отряд на морските пехотинци на SSF, както и отряд за обучение на механизирани десантни щурмови части. Числеността на мобилната десантно-щурмова бригада на първия етап беше 3000 военнослужещи. В бъдеще японското командване планира да разгърне формирование до 9000 души и да разположи своите части в югозападно и северно направление. На север японските части ще могат да оказват натиск върху руските островни гарнизони на Южния Курилски хребет.

Характеристики на ISLAND TVD

Плановете за провеждане на бойни действия в отдалечени островни територии бяха представени за първи път на висшето командване на Японските морски сили за самоотбрана (MSDF) още през 2005 г.

В хода на дискусията японски експерти оцениха дължината на морската граница и броя на островните територии, които могат да бъдат атакувани от противника или да бъдат използвани като трамплин за разполагане на техника. В резултат на това се стигна до заключението, че NSNF практически няма способността да "изгонва" врага в случай на въоръжен конфликт.

Японски военни анализатори отбелязват, че на повечето отдалечени острови практически няма военна инфраструктура. Освен това на повечето отдалечени югозападни острови липсват летища, които да станат база за бойни и военнотранспортни самолети.

Морските части на NSLF провеждат учения по десант на островите от 2006 г. В същото време тактиката на десантните нападения е в съответствие с изискванията на насоките на ВМС на САЩ, базирани на бойния опит на американската армия. Според американските правни документи десантните части трябва самостоятелно да подготвят плацдарм за кацане: да изчистят акваторията от дънни мини и други бариери от бойни плувци и сапьори.

Изчислението на времето показва, че спускането на войски от кораби на брега отнема средно 30 минути. В същото време подразделенията се движат на кораби на въздушна възглавница (главно тежки бронирани превозни средства), на амфибийни верижни бронетранспортьори тип AAV7 (52 единици са на въоръжение в NSSF) или на гумени лодки.

Десантна операция

Според инструкциите на ВМС на САЩ, десантът на първия ешелон от десантно нападение в съвременния бой трябва да бъде осигурено от плаващи бронирани машини и самолети. Бронираните машини са оборудвани с тежко стрелково оръжие. Използването на високоскоростни конвертоплани MW-22, базирани на корабите, носещи хеликоптери SSNF, ще намали времето за кацане.

Личният състав на десантните части трябва да бъде стриктно разделен в съотношение 50 към 50 между плаващи бронирани машини и превозни средства за доставка на самолети. Това ще осигури превземането на плацдарма, неговото задържане и разширяване при пристигането на основните сили.

Десантните сили за щурмова въздушна поддръжка ще включват изтребители-бомбардировачи F-15C и стелт изтребители от пето поколение F-35B с кратко излитане и кацане. Първите ще действат от брегови авиобази, а вторите ще действат от разрушители-вертолетоносачи от клас Kaga. В момента се модернизират пилотската кабина, самолетните хангари и асансьорните платформи на тези кораби.

Днес основният проблем за японската страна е изключително малкият брой плаващи бронирани машини. Военнополитическото ръководство на Япония и командването на NSNF се надяват да разрешат този проблем с помощта на известната отбранително-индустриална компания Mitsubishi Heavy Industries. Инженерно-конструкторският персонал на предприятието разработва нова бойна машина. Негов макет беше показан на 12 юни 2017 г. на международното морско изложение MAST Asia 2017.

Съвместни тренировки на "богатири" и "самураи"

Въпреки настоящата ситуация Русия и Япония успяха да проведат съвместни военни учения за развитие на бойни умения.

Учението, което се проведе на 20-21 януари в района на Арабско море, не е първото руско-японско учение. Но това е първото учение за борба с пиратството, в което участваха отряди на кораби на Балтийския флот и NSNF в този район. Отрядът на корабите на Балтийския флот беше представен от патрулния кораб "Ярослав Мъдри", танкера "Йелня" и морския влекач "Виктор Конецки", а MSSO на Япония беше представен от разрушителя "Харусаме".

В първия ден след стартовата конференция корабите на Русия и Япония проведоха съвместни учения по маневриране и обмен на сигнали, включително през нощта. Програмата на втория ден беше по-богата: моряците от двете страни изиграха епизод за освобождаването на кораб, заловен от измислени пирати. След обкръжаването на пленения кораб, "Ярослав Мъдри" и "Харусаме" заемат позиции за огнева подкрепа на щурма и потискат огневите точки, а щурмовите групи завземат кораба и неутрализират останалите на борда пирати. В края на епизода моряците извършиха съвместен оглед на освободения кораб.

Също по време на ученията страните стреляха с малокалибрена артилерия и тежки картечници по морска цел. А хеликоптерите на носещата авиация на руските и японските кораби извършиха кръстосани полети с кацане на палубата на кораба „Ярослав Мъдри” и разрушителя "Харусаме".

Изводи

Дестабилизацията на Индо-Тихоокеанския регион през първата четвърт на XXI-ви век и изострянето на противоречията между присъстващите тук велики сили направиха руско-японския диалог по въпросите на сигурността още по-значим. Неговото развитие би могло да подобри руско-японските отношения като цяло, като по този начин компенсира стагнацията, свързана с липсата на напредък в преговорите за мирни договори.

Но животът и практиката показват, че в съвременните условия действията в съответствие с японския принцип "бързото е бавно, но без прекъсвания" очевидно не са достатъчни.

Изглежда възможно е да се твърди, че отношенията между Москва и Токио са в разруха. Логично би било японците да направят крачка към деескалация, но няма да я чакаме скоро. Японският премиер Фумио Кишида вече каза, че решението на Москва да се оттегли от диалога с Япония по мирния договор е "сурово, абсолютно неоправдано и неприемливо".

Японските военни ще продължат периодично да провеждат учения на военноморските маневрени десантни сили на северните полигони на Хокайдо. Събитията ще се проведат като част от демонстрация пред северната съседка на активната им отбранителна способност.

Очевидно е, че настоящото ръководство на Япония доста болезнено реагира на укрепването на Източния военен окръг на въоръжените сили на Русия, чиито островни части разполагат с брегови противокорабни ракетни системи.

ОЩЕ: Провалите на руската армия в Украйна може да струват скъпо на Путин за спорни територии (ВИДЕО)

Превод: Ганчо Каменарски

Ганчо Каменарски
Ганчо Каменарски Отговорен редактор
Новините днес