Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ядреният арсенал в света се увеличава с преместването на ракети от Русия в Беларус

12 юни 2023, 09:59 часа • 2323 прочитания

След като руският президент Владимир Путин обяви, че ще разположи тактически ядрени ракети в Беларус, нов доклад хвърли светлина върху тревожното развитие на световния баланс на ядрените оръжия, съобщи Евронюз.

В подробно проучване на Стокхолмския международен институт за изследване на мира (SIPRI) се обяснява, че броят на действащите ядрени оръжия в света се увеличава, което е признак за нарастване на общата ядрена опасност.  „Девет ядрени държави – САЩ, Русия, Великобритания, Франция, Китай, Индия, Пакистан, Северна Корея и Израел – продължават да модернизират своите ядрени арсенали и някои от тях разположиха през 2022 г. нови оръжейни системи с ядрени глави или способни да носят такива", се казва в доклада. Китайският арсенал до края на десетилетието може да достигне обема на американския и руския, се посочва в документа.

Индия и Пакистан също разширяват арсеналите си, като и двете страни разработват нови системи за доставка на оръжие. Нарастващото разработване на оръжия с далечен обсег от страна на Индия включва и системи, които биха могли да бъдат насочени към китайска територия - и то в момент, когато Пекин и Ню Делхи са в особено обтегнати отношения.

Междувременно, макар Северна Корея да не извърши никакви ядрени опити през миналата година, тя продължи да конструира и тества ракети с далечен обсег. По оценка на SIPRI тя е увеличила значително броя на бойните си глави, както и запасите си от ядрен материал, необходим за сглобяването на нови.

ОЩЕ: Руска телевизия показа цунамито, което ще унищожи Великобритания при ядрен удар (ВИДЕО) 

Една от най-големите тревоги за изследователите, обаче, е кризата в Украйна, която, според SIPRI, е нанесла сериозни щети на ядрената дипломация.

Руският фактор

Откакто Русия нахлу в Украйна, Путин и други гласове в Кремъл предупреждават, че ядрените атаки не са изключени, макар че е трудно да се прецени сериозността на заплахите им.

Последното изявление на Путин за разполагане на ядрени оръжия в Беларус дойде в момент, когато Украйна предприе мащабна контраофанзива. ОЩЕ: Путин: Разполагането на ядреното оръжие в Беларус ще стане на 7-8 юли 

Правителството на Беларус потвърди, че е получило ракети "Искандер" с обсег на действие 500 км и че самолетите Су-25 са адаптирани да ги носят, което означава, че те могат лесно да достигнат до голяма част от европейския континент и повечето европейски съюзници от НАТО.

Към януари 2023 г., според анализаторите, Руската федерация е увеличила броя на ядрените си ракети от 1588 на 1674 единици.

През последните седмици САЩ се опитаха да се върнат към нещо, което наподобява нормална дипломация по въпроса за ядрените оръжия с Русия. Съветникът по националната сигурност на Белия дом Джейк Съливан настоя по-рано този месец, че дори и администрацията на Байдън да предприема контрамерки срещу прекратяването на действието на договора Нов СТАРТ от страна на Кремъл, което Путин обяви през февруари, тя продължава да инвестира в търсенето на напредък по този въпрос.

"Не е в интерес на нито една от нашите страни да се впуснем в конкуренция по отношение на стратегическите ядрени сили", заяви Съливан на годишната среща на Асоциацията за контрол на въоръженията преди дни. "И вместо да чакаме да разрешим всички наши двустранни различия, Съединените щати са готови да ангажират Русия сега, за да управляват ядрените рискове и да разработят споразумение за периода след 2026 г."

Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес