Количеството на ядреното оръжие в света продължава бавно да намалява. В същото време много страни отново се обявяват за запазването и развитието на програмите си за модернизиране на ядрените арсенали. Това съобщава Стокхолмският институт за изследване на проблемите на мира СИПРИ (SIPRI) във връзка с публикуването на ежегодните си данни за ядреното оръжие в света, предаде БГНЕС.
По данни на СИПРИ от началото на 2017 година девет страни – САЩ, Русия, Великобритания, Франция, Китай, Индия, Пакистан, Израел и Северна Корея, разполагат общо с около 14 935 ядрени бойни глави. Това е по-малко отколкото в началото на 2016 година, когато преброяването сочеше около 15 395 единици, поясняват аналитиците от института.
Експертите на СИПРИ не за първа година констатират, че съкращението на ядреното оръжие става за сметка на ядрените арсенали на САЩ и Русия, които имат общо над 93% от световните запаси от ядрено оръжие. Този процес върви бавно, въпреки международните договорености, смятат от СИПРИ. В същото време двете страни имат разработени дългосрочни и скъпи програми за по-нататъшно модернизиране на ядрените оръжейни системи. САЩ планират да похарчат в следващите 30 години до трилион долара за ядрени програми.
В аналитичния доклад на СИПРИ се отбелязва, че арсеналите на другите ядрени страни не са големи, но всички те или са започнали да разгръщат нови системи за пренасяне на ядреното оръжие, или са обявили подобни програми. Като пример експертите посочват Китай, Индия и Пакистан.
Според анализаторите Северна Корея разполага с достатъчно количество вещество, което да стигне за 10-20 ядрени бойни глави, което е свидетелство за разширяването на възможностите на КНДР. През 2016 година страната проведе безпрецедентно количество изпитания на различни ракетни системи с различни резултати.
Въпреки прогреса в международните преговори по договор за забрана на ядреното оръжие, всичките девет страни имат дългосрочни програми за модернизиране. Това говори, че нито една от тези държави няма да бъде готова да се откаже в обозримо бъдеще от своите ядрени арсенали, казва Шенън Кайл от СИПРИ, чиито думи са цитирани в съобщението за медиите.
Разпределението на ядрените ракери по света
В доклада се съобщава, че САЩ разполагат с 6,8 хиляди бойни глави (1,8 хиляди са на позиции, 2,2 хиляди са в складове), Русия има 7 хиляди (1,95 хиляди на позиции и 2,35 в резерв).
Данните за останалите страни сочат, че те притежават значително по-малки арсенали.
Великобритания има 215 бойни глави (120 и 95 съответно), Франция – 300 (280 и 10) Китай – 270, Индия – 100-130, Пакистан -100-140, Израел - 80, а за КНДР се предполага, че държи 10-20 глави.
Русия има активен арсенал от около 4,3 хиляди бойни глави, като приблизително 2,46 хиляди от тях са стратегически, а 1,85 хиляди – тактически. От стратегическите бойни глави около 1,95 хиляди са на балистични ракети и летища на бомбардировъчната авиация. Всички нестратегически бойни глави се пазят в централни складове. Около 2,7 хиляди остарели бойни глави очакват преработка и безопасно унищожаване.
Руските междуконтинентални балистични ракети постепенно се модернизират, на мястото на съветските системи влизат нови, отбелязва СИПРИ. На тях се пада около 60% от разгънатите стратегически бойни глави.
"Русия се стреми да поддържа общ стратегически паритет със САЩ по пътя на ограничаване на бъдещите съкращения на броя на ракетните установки и увеличение на максималния брой на поставяните в тях бойни глави. Стратегическите ракетни войски на Русия предпочитат системите с разделяща се главна част с блокове за индивидуално насочване, които могат да се поставят на подвижния ракетен комплекс РС-24 "Ярс" (SS-27 Mod 2). Освен това продължава работата над новия комплекс базиран в подземни шахти, известен като РС-28 (Sarmat, SS-30), който може да носи до 10 бойни глави с индивидуално насочване, и според съобщенията ще бъде оборудван със система от контрамерки за преодоляване на противоракетната отбрана на САЩ", се посочва в доклада на СИПРИ.
СИПРИ е основан през 1966 година и е независим аналитичен център, занимаващ се с изследване на конфликти, на въоръженията, на контрола върху въоръженията и разоръжаването.