На днешните президентски избори в Сирия малцина се съмняват, че Башар Асад ще продължи властта си за четвърти мандат в осеяната от войни държава, затънала в икономическа криза. Противоречивият вот е вторият от началото на десетилетния конфликт, който уби повече от 388 000 души и разсели половината от предвоенното население.
Огромни предизборни плакати, прославящи Асад, се виждат в две трети от държавата под управлението на правителството.
Тъй като на опоненти в чужбина е забранено да се кандидатират и няма гласуване в териториите извън неговия контрол, Асад се изправя само срещу двама почти неизвестни претенденти.
Официалната новинарска агенция SANA обяви, че гласуването е започнало, както е планирано в 7:00 ч., а държавната телевизия показа дълги опашки в няколко части на страната. Сирийците могат да гласуват в повече от 12 000 избирателни секции, а резултатите се очаква да бъдат обявени до петък вечерта, 48 часа след приключване на гласуването.
Изборите се провеждат на фона на най-ниските нива на насилие от 2011 г. насам, но с икономика в свободно падане. Повече от 80% от населението живее под прага на бедността, а сирийската лира спадна спрямо долара, като инфлацията скочи стремително.
Лозунгът на кампанията на Асад "Надежда чрез работа" визира колосалната реконструкция, необходима за възстановяване на страната и изискваща милиарди финансиране.
Асад, 55-годишен офталмолог по образование, е избран за първи път на референдум през 2000 г. след смъртта на баща си Хафез, управлявал Сирия в продължение на 30 години.
Той се изправя срещу бившия държавен министър Абдалах Салум Абдалах и Махмуд Мерхи, член на т. нар. „толерирана опозиция“, дълго описвана от прогонените опозиционни лидери като продължение на режима.
Last time any Western leader saw crowds like this supporting them?#Syria #Elections2021 pic.twitter.com/7HXeINdwVU
— vanessa beeley (@VanessaBeeley) May 26, 2021
Асад се въздържа от провеждането на медийни събития и интервюта по време на кампанията. Но той издаде обща амнистия за хиляди затворници по-рано този месец, наред с поредица от укази, които имат за цел да подобрят икономическите условия.
Във вторник сирийският вътрешен министър Мохамад Халед ал Рахмун заяви, че 18 милиона сирийци в страната и в чужбина официално имат право да гласуват. Но действителният брой гласоподаватели вероятно ще бъде по-малък, с широки части от Сирия извън контрола на Асад и с изключени много бежанци. Миналата седмица хиляди сирийски бежанци и емигранти гласуваха предварително в посолствата на приемащите страни. Но на сирийци, които избягаха от страната нелегално и затова не можещи да покажат изходен печат в паспорта си, беше забранено да гласуват.
Няколко държави, които се противопоставят на Асад, блокираха вота, включително Турция и Германия, които са домакини на голямо сирийско бежанско население.
Според САЩ и Запада и външната опозиция изборите са „фарс“
САЩ и Европейският съюз заявиха във вторник, че изборите не са "нито свободни, нито честни", а разпокъсаната опозиция на Сирия нарече вота "фарс". Но те ще гледат безсилни, докато Асад се подготвя да поднови властта си.
В контролирания от бунтовниците в Сирия северозапад, където живеят три милиона души, във вторник активисти на опозицията разпространиха фалшиви плакати на кампании, осмиващи Асад в знак на протест.
Кюрдските власти в североизтока, които са изградили полуавтономна зона, заявиха, че "нямат притеснения" за изборите.
В последния вот с много кандидати през 2014 г. Асад взе 88% от гласовете. Това бяха първите избори в Сирия от близо 50 години насам, когато Асад и баща му Хафез подновиха мандатите си на последователни референдуми. Те се проведоха, докато войната бушуваше, като военновъздушните сили бомбардираха бунтовническите райони в Алепо и ожесточени боеве се водеха в Хама, Дамаск, Идлиб и Дараа.
Този път фронтовете са относително тихи.
"Асад поема риска да бъде единствената сигурност в държава в руини", каза европейски дипломат, запознат със сирийските дела.
---------------------------
Махер ал-Мунис и Руба ел-Хусеини за "Франс прес"
Превод/БГНЕС