Китайски доклад предупреждава, че Пекин е изправен пред засилваща се враждебна вълна на фона на пандемията от коронавирус, която може да тласне отношенията със САЩ към конфликт.
Това съобщиха пред Reuters източници, които са запознати с вътрешния документ.
Докладът, представен през април от Министерството на държавната сигурност пред лидерите в Пекин, включително и пред президента Си Дзинпин, заключава, че глобалните антикитайски настроения са на най-високото си ниво от събитията на площад "Тянанмън" през 1989 г., поясниха източниците.
В резултат Пекин е изправен пред вълна от антикитайски настроения, водена от САЩ, и трябва да се подготви за най-лошия сценарий - въоръжен конфликт между двете глобални сили, според източниците, запознати със съдържанието на доклада, пожелали анонимност заради деликатността на информацията.
Докладът е изготвен от Китайските институти за съвременни международни отношения (CICIR), свързан с Министерството на държавната сигурност.
От Reuters признават, че не са разглеждали документа, но е описан от източниците, които имат пряк достъп до информацията.
В отговор на въпроси на Reuters за доклада говорител на външното министерство заяви, че няма съответната информация. Агенцията не може да се свърже с Министерството на държавната сигурност за коментар.
CICIR е влиятелен институт, който до 1980 г. е бил част от Министерството на държавната сигурност. Институтът съветва китайското правителство в сферата на външната политика и сигурността.
Отношенията между Китай и САЩ са на най-лошото си ниво от десетилетия. Има дълбоко недоверие и търкания между двете държави заради нелоялна търговия и кражба на технологии, ситуацията с Хонконг, Тайван и Южнокитайско море, а сега и заради коронавируса.
В Пекин вярват, че САЩ искат да спрат възхода на Китай.
В документа се заключава, че Вашингтон гледа на възхода на Китай като заплаха за националната сигурност и икономиката на САЩ, а също и като на предизвикателство пред западните демокрации. Подчертава се също, че САЩ целят да дестабилизират Китайската комунистическа партия чрез подкопаване на общественото доверие.
Предупреждава се още, че антикитайските настроения могат да увеличат съпротивата срещу инфраструктните проекти на Китай към инициативата "Един пояс, един път", а също така Вашингтон може да увеличи финансовата и военната помощ за регионални съюзници, което да доведе до по-голяма нестабилност на ситуацията със сигурността в Азия.
Същевременно, китайският държавен телевизионен оператор CCTV нападна „безумните и уклончиви забележки“ на държавния секретар на САЩ Майк Помпео относно произхода на пандемията на коронавирус, което допълнително подхранва напрежението в Китай и САЩ, предаде AFP.
Помпео в неделя посочи, че "огромни доказателства" показват, че вирусът е произлязъл в лаборатория в Китай, засилвайки предишните твърдения на управляващите в САЩ, които многократно бяха отречени от СЗО и различни научни експерти.