Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Икономиката на САЩ е в медицинска кома, но още не е в депресия

24 април 2020, 17:07 часа • 5185 прочитания

В САЩ пълна или частична карантина е въведена в 45 щата: в резултат епидемията е забавена, обаче едновременно с това започва най-бързото замразяване на икономическата активност в американската история.

CNBC съобщава, че за последните три седмици около 22 млн. американци са се регистрирали като безработни: експерти предсказват двузначни числа за спад в американската икономика за периода от април до юни.

"Икономиката на САЩ се намира в медицинска кома. Това по-рано не сме го правили. Въпросът е ще можем ли да извадим от нея икономиката, когато това стане възможно?", цитира телевизията думи на икономиста Джейсън Фурман.

Заради коронавируса мнозина експерти предрекоха рецесия тази година, отбелязва CNBC. Има опасения дори за депресия, но дали това не е преувеличение или икономиката на САЩ наистина се намира пред сериозни проблеми?

По определение рецесията е период на значително спадане на БВП за няколко финансови тримесечия. При това според експерти, при определяне на рецесия не трябва да се отчита само БВП, но и да се отбележи забележимо спадане на икономическата активност в страната в продължение на няколко месеца. Според CNBC, коронавирусът вече е довел до появата на признаци за рецесия: нараснала е безработицата, търговията на дребно за изминалия месец е спаднала с 8,7% (най-голямото от януари 1946 г.)

По думите на Джейсън Фурман, вече може с увереност да се говори, че от март в САЩ е започнала рецесия. Икономистът и лауреат на Нобелова премия Джоузеф Щиглиц счита, че рецесията ще продължи поне година. Щиглиц отбелязва, че за депресия няма общоприето определение, но понятието се ползва при наличие на по-дълбоки икономически последствия.

Фурман на свой ред твърди, че ако през декември 2021 г. безработицата надхвърли 15%, то може да се говори за икономическа депресия. Той обаче предполага, че дотам няма да се стигне.

CNBC отбелязва, че текущите икономически прогнози се отличават с определена степен неувереност и това може да се обясни с факта, че сегашният икономически спад няма прецедент в миналото. Освен това рецесията обикновено се заражда в някой от секторите на икономиката, а сега тя е обусловена от криза в здравеопазването. Що се отнася до икономическите последствия от пандемията, според Фурман, на икономиката ще ѝ трябва доста дълго време за възстановяване.

Има обаче надежда, че последствията от пандемията няма да бъдат тежки като последствията от Великата депресия през 1929 г., счита CNBC. За разлика от ония времена, сега правителството на САЩ заделя внушителни пакети за помощ на гражданите и малкия бизнес. Съществуват още множество мерки, използвани в Европа, но не и в САЩ, като изплащане на работни заплати или общонационално осигуряване на болничните. Щиглиц отбелязва, че американското федерално правителство трябва активно да помага на щатите от финансова гледна точка.

Още: "НА ЖИВО: Последна информация и всичко за коронавируса, 24 април"

Ганчо Каменарски
Ганчо Каменарски Отговорен редактор
Новините днес