Визитата на българския премиер Бойко Борисов и българския външен министър Екатеина Захариева в Турция беше широко отразена от местните медии. Интересен очерк какво може да очаква Турция след разговорите между българския министър-председател, турския президент Реджеп Ердоган и турския премиер Бинали Йълдъръм направи вестник "Хюриет".
Основен акцент в анализа след посещението на Борисов е какво ще се случи в отношенията между Турция и ЕС т.е. какво предстои. Сигналът от Турция, изразен с думите на Бинали Йълдъръм е категоричен – затоплянето на отношенията зависи от пълното изпълнение на условията по споразумението за реадмисия отпреди две години, включително облекчения визов режим за турски граждани в ЕС.
Още вчера (13 юни) турска дипломатическа делегация отиде в Брюксел и започна разговори за одобрение на едногодишна пътна карта, с която да се договорят конкретни стъпки за нормализиране на отношенията между Турция и ЕС. Възможно ли е това да се случи?
Според "Хюриет" има добър хоризонт в тази насока, най-вече заради последната криза в Близкия изток, при която Катар беше изолиран от всички арабски държави в Персийския залив, без Ирак и Кувейт. Точно тази криза показа, че има твърде много разделение и то често дори на религиозна основа, което не позволява в дългосрочен аспект Турция да разчита на изграждане на стабилни връзки с всички държави от Близкия изток, така че да се превърне в абсолютно непреодолим фактор на регионално ниво – точно каквато цел залага пред Анкара бившият турски премиер и външен министър Ахмет Давутоглу в книгата си "Стратегическа дълбочина". От друга стана, макар напоследък политическите проблеми между Турция и ЕС да са явни, двустранните икономически отношения стават все по-добри. Редица турски компании счупиха рекордите си по отношение на приходи и обеми, главно заради възможността да изнасят стоки и услуги в ЕС. Ердоган и Ангела Меркел поне се познават в политическо отношение от 10 години, пише „Хюриет“, намеквайки, че ситуацията се развива в смисъл "по-добре познат враг, отколкото непознат приятел".
Турция в никакъв случай няма да се откаже от желанието си да е по-силен фактор в Близкия изток – показателно е, че също на 13 юни делегация от трима висши турски военни замина за Катар, за да подготви логистиката за дислоциране на турски военен контингент в база на катарска територия – нещо, договорено още преди години. Но в политически аспект добрите отношения между Турция и ЕС ще помогнат на демокрацията в Турция и на ситуацията в Близкия изток, смята "Хюриет".