Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Глас от Германия: Как САЩ ще предотвратят нова финансова криза?

15 март 2023, 21:00 часа • 11996 прочитания

Трите най-големи банки в САЩ са станали жертва на рискови политики, обяснява германският Zeit. Държавните облигации на САЩ сега са под натиск - същите тези, където "излишните" пари някога бяха депозирани от Министерството на финансите на Руската федерация, ръководено от Кудрин. В резултат на това намаляха активите на банките, държащи пари в облигации. И вложителите започнаха да теглят депозити. 

Финансовата криза в САЩ се разраства: за кратко време три финансови институции бяха обявени в несъстоятелност. Политиците се опитват да избегнат паниката, като обещават да гарантират сигурността на депозитите.

Банковите регулатори решиха да поставят базираната в Ню Йорк Signature Bank под външно управление, за да се справят успешно с нейния фалит. Това е вторият път през последните няколко дни, когато властите затварят финансова институция. Неочаквано беше обявен фалита на Silicon Valley Bank (SVB). А само няколко дни по-рано Silvergate Capital, финансова институция, която е специализирана предимно в транзакции с криптовалута, доброволно обяви закриването си. Така вече три американски финансови институции са обявили фалит за много кратко време.

В тази връзка Вашингтон е изключително разтревожен. Министърът на финансите Джанет Йелън, председателят на Федералния резерв Джей Пауъл и други финансови служители бяха заети последния уикенд в търсене на решение, което би могло да предотврати по-нататъшното разпространение на финансовата криза. Президентът на САЩ Джо Байдън каза, че правителството "ще потърси отговорност от всички отговорни за този кошмар". Още: Трета американска банка пред колапс

В телевизионно интервю Йелън заяви, че държавата няма да спасява затворени банки. Парите на данъкоплатците няма да се харчат за тези цели, обеща тя. Демократът Йелън искаше никой дори да не си помисли, че правителството ще спаси банките с публични средства. Има добри политически причини за това. Нейната партия и тогавашният президент Обама по-късно често бяха обвинявани в незаслужено държавно спасяване на затруднени банки по време на финансовата криза от 2008 г.

Предотвратете паниката

В същото време Йелън и нейните колеги от Вашингтон трябваше да намерят решение, за да успокоят вложителите, клиентите на банките и фирмите. Нов механизъм за банково срочно финансиране, наречен Bank Term Funding Program, цели да изпълни тази задача. Тази програма няма да се управлява от Министерството на финансите, а от Федералния резерв. Той ще трябва да осигури необходимите средства, за да могат клиентите на банките SVB и Signature да изтеглят незабавно средствата си от депозити. 

Досега гаранциите на FDIC (Федерална корпорация за гарантиране на депозитите) са покривали само депозити до 250 000 долара. Сегашните действия на банковите регулатори обаче гарантират изплащането на всички депозити - и не само на клиенти на SVB и Signature, но потенциално и на всички други банки в затруднено положение. Първоначално FDIC се надяваше, че може да намери купувач за SVB. Това е решение, което все още официално се смята за възможно. Засега обаче интерес има само към британския клон на SVB. Как обаче нещата стигнаха дотук. Хронологията описва Zeit в своя материал.

Сривът на SVB беше предшестван от паника сред клиентите на банката, които едновременно изтеглиха няколко милиарда долара от сметките си. На следващия ден следобед регулаторите бяха принудени да затворят банката, която сега е под контрола на FDIC. Стойността на SVB само в малка степен се определя от размера на банката. Общите активи на банката се оценяват на около 200 милиарда долара и следователно SVB е 10 пъти по-малка от JP Morgan Chase, която с активи от 3,3 трилиона долара е най-голямата банка в САЩ.

"Домашната банка" на американската технологична индустрия се срина

Основана през 1983 г., SVB беше основната банка на американската високотехнологична индустрия. Според Bloomberg почти половината от всички стартиращи компании в САЩ са били финансирани от тази калифорнийска банка. Много от тези фирми депозираха средства, получени от инвеститори, в тази банка и ги теглиха при необходимост. Ако загубеха депозитите си, за много от тях това означаваше, че те също са във финансови затруднения. Тоест колапсът на банката би нанесъл голяма вреда на иновационната екосистема на САЩ.

Явно точно тези редовни клиенти на SVB са загубили доверие в института. В медиите се появиха съобщения, че фондът за рисков капитал Founders Fund, един от основателите на който е известният инвеститор от Силициевата долина Питър Тийл, е посъветвал стартиращи компании в портфолиото си да вземат капитал от SVB. Други фондове за рисков капитал също предупредиха своите клиенти да се хеджират срещу възможни загуби и да изтеглят депозити от сметките на SVB. Всичко това доведе до паника.

Информацията наля масло в огъня, че SVB се опитва да компенсира загуби от 1,8 млрд. чрез допълнителна емисия акции. Този спешен опит за набиране на пари породи опасения, че банката не разполага с достатъчно средства. Цената на акциите й се срина и в петък SVB спря опитите си да набере собствен капитал. Малко след това регулаторите затвориха банката.

Сривът на SVB е резултат от фатална верижна реакция, причинена от Федералния резерв. По време на пандемията, когато високотехнологичната индустрия беше в своя пик, SVB инвестира 91 милиарда долара в американски държавни облигации и сигурни ипотечни ценни книжа. Всички те бяха считани за най-надеждните ценни книжа в света. Миналата година обаче Федералният резерв започна да повишава основната лихва, за да спре галопиращата инфлация. Това пряко се отрази на стойността на облигациите в активите на SVB.

И тъй като доходността на тези ценни книжа в сравнение с новоемитираните е намаляла, тяхната стойност също е паднала. В случая със SVB те неочаквано загубиха стойност от 15 милиарда долара, както самата банка отчете в отчетите си. Такова намаление на стойността на активите по принцип не е проблем, тъй като се отразява само на хартия. Когато обаче трябва да се продадат облигации, това наистина носи загуби. Това е, което SVB беше принуден да направи през последните месеци. Банката трябваше да продаде ценни книжа на стойност 21 милиарда долара, тъй като имаше нужда от средства, за да върне депозитите на клиентите. Още: Журналист: Фалитът на банки в САЩ няма да засегне Европа

Това беше следствие и от повишаването на основната лихва на Федералния резерв. Разходите за стартиращи компании се увеличиха и те започнаха да теглят депозити от родната си банка SVB. В резултат на това банката загуби 1,8 милиарда долара, което подтикна опита й да набере собствен капитал и след това предизвика паника.

Федералният резерв е в беда

SVB далеч не е единствената банка, чиито облигации в резултат на повишаването на основния лихвен процент от Федералният резервзначително загубиха стойност само за няколко месеца. Като цяло нереализираните загуби на американските банки в резултат на обезценяване на облигации възлизат на 630 милиарда долара през декември 2022 г., според данни на FDIC. Още през декември 2021 г. тези загуби бяха оценени само на 8 милиарда долара.

В момента Федералният резерв е в затруднение. В нормална ситуация щеше да смекчи нервността на пазара, като предостави щедро на финансовите институции необходимата ликвидност. Но засега това би обезсилило усилията му да направи парите по-скъпи, по този начин да забави икономиката и следователно да забави инфлацията.

Инвеститорите обаче смятат, че Федералният резерв, както и централните банки на страните от ЕС, поради последните събития, ще бъдат по-сдържани при повишаване на основните лихви. Това обяснява факта, че въпреки колапса на банките, индикаторите все още сочат повишение на лихвите в началото на тази седмица.

Автор: Хайке Бухтер 

Превод: Ганчо Каменарски

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес