България създава нов прецедент в политиката за разширяване на ЕС - използва гледната си точка на историята по гротескен начин като политически инструмент срещу съседна държава, пише германското списание Der Spiegel.
„Някои националисти ги присвояват като славяноезични гърци. Други като южни сърби или западни българи. В кратката им история никога не е било лесно за македонците да бъдат признати за отделна нация със собствен език. Към днешна дата Северна Македония е оспорена от съседите си България, Гърция и Сърбия като „конструкт“ и „изкуствена нация“, пише изданието.
„Фактът, че „македонският въпрос“ - един от ключовите в историята на Балканите, все още е далеч от това да бъде изследван само от историците – бе показано в наши дни от българското правителство. Тя моли съседната Северна Македония да обяви официално, че македонската нация има български корени и че езикът в страната - македонският, е западнобългарски диалект. Докато македонското правителство не приеме това, България няма да позволи на страната да започне преговори с ЕС“, обяснява медията.
След ветото на Унгария и Полша върху бюджета на ЕС, българската блокада на Северна Македония причинява нова криза в ЕС. България създава нов прецедент в политиката на Брюксел за разширяване - използва гледната си точка на историята по гротескен начин като политически инструмент срещу съседна държава.
„Тук става въпрос за много повече от двумилионна Северна Македония, която отдавна е изпълнила всички технически критерии за започване на преговори за членство в ЕС. Става въпрос за това как правителствата на някои държави-членки на ЕС злоупотребяват с правото си на вето в името на собствените си националистически вътрешнополитически кампании. Това силно накърнява доверието към ЕС в най-важния му съседен регион - Западните Балкани“, посочва немското списание.
В разговор с „Шпигел“ македонският премиер Зоран Заев определи българското вето „абсурдно и нелепо“.
„През последните години направихме много, за да постигнем добър напредък по пътя ни към европейската интеграция. Показахме, че можем да се държим европейски“, каза той и обвини България за „отправяне на искания по неевропейски начин към нашата идентичност и достойнството ни като нация“.
Заев смята, че причините за ветото са вътрешнополитически.
Според изданието вероятно се намеква за месеци на антикорупционни протести срещу дясното консервативно и националистическо коалиционно правителство на премиера Бойко Борисов, както и за предстоящите парламентарни избори през март следващата година. Борисов се нуждае от полезна тема, с която да отвлече вниманието от корумпираната си система, пише Der Spiegel.
Медията предупреждава, че ако Северна Македония загуби европейската си перспектива, както в много други случаи през историята на Балканите, радикалният национализъм може да тласне страната към насилие.