Германия предупреди за нова военна заплаха от страна на Русия и Китай. Русия се стреми да "дестабилизира и отслаби НАТО", а Китай – "да създаде световен ред в съответствие със собствените си интереси", пише седмичното издание Welt am Sonntag.
В изготвен от германското Министерство на отбраната документ се отправя предупреждение за нарастващата опасност заради претенциите за власт и новите военни възможности на Китай и Русия. В Арктика се проведе репетиция за възможно морско сражение между НАТО и Русия
Особено безпокойство предизвиква внедряването в Русия на "високоточни, трудни да прехващане хиперзвукови ракети с далечен обсег", големите инвестиции за "запазването на потенциала за ядрен ответен удар от морето", както и "приоритетната модернизация на ядрения потенциал". В документа се посочва, че към днешна дата Москва притежава 6375 ядрени бойни глави.
Германските експерти са на мнение, че Русия разполага с 840 000 добре обучени войници, които могат бързо да бъдат предислоцирани. "Обикновените въоръжени сили на Русия могат за кратко време да получат превъзходство на определена територия", се казва в документа.
Като слабост се отчитат ограничените възможности по море в световен мащаб и недостатъчното количество атакуващи дронове.
Според изданието, за Русия въоръжените сили са "инструмент на политическата власт", който с относително ниски разходи генерира максимална полза.
По отношение степента на влияние в света, в частност в продажбата на въоръжение и сътрудничество в областта на отбраната, Китай превъзхожда Русия, смятат германските военни експерти. FC-31 - бъдещето на палубната авиация на Китай?
Пекин разполага с над 2 милиона войници, около 6850 танка и 1600 изтребителя. В доклада се споменават и свръхзвуковите ракети с радиус на действие 2500 км. Освен това Китай системно разширява своя ядрен потенциал и е "най-големият износител в света на дронове с въоръжение".
В същото време, според проучванията, Китай и Русия харчат само 1/3 повече пари за отбрана, отколкото САЩ.