Истанбул празнува. Кандидатът на опозицията Екрем Имамоглу спечели града на Босфора. За втори път и с разлика от близо 800 000 гласа спрямо Бинали Йълдъръм от управляващата партия на президента Реджеп Ердоган.
Анализатори и експерти отчитат сериозната промяна в политическата обстановка в най-важния град за икономиката на южната ни съседка. И коментират, че ще е фатално за държавния глава, ако се опита отново да свали с процедурни хватки градоначалника на мегаполиса.
След 31 март решението на ЦИК бе една политическа катастрофа. Те не приеха волята на народа. Но Имамоглу е кандидат на Народната коалиция и ние бяхме спечелили с 14 000 гласа. Днес печелим с 800 000 гласа разлика и Имамоглу пак е кмет на Истанбул. Това заяви в ефира на bTV Юксел Юксан, депутат от турския парламент и отговарящ за изборите в област Байрампаша. По думите му това е волята на народа - не само на кюрдите, не само на турците.
Бившият заместник-външен министър Милен Керемедчиев разказа, че са били приготвени благодарствени плакати за избора на Йълдъръм, но кюрдските гласове са надделели и са имали възможност да превъртят успеха. Разликата от 15 000 гласа отива на 800 000 - това, че кюрдите не слушаха своя лидер от затвора и решиха да гласуват, както и че имаше обединение на антисистемните сили. Фатална грешка ще бъде с процедурни хватки Ердоган да отстрани Имамоглу, посочи още експертът. По думите на Керемедчиев в момента Ердоган има много външни фронтове, които е отворил.
Журналистът Мехмед Юмер каза, че Имамоглу е победил Ердоган, но не е победил режима му. Имамоглу няма да бъде веднага първата точка в дневния ред на управляващите. Все пак парата се изпусна. Ердоган много силно поляризира Турция и това беше нужно като клапа, като отдушник, но външната политика ще бъде в дневния ред на Турция оттук-нататък, смята журналистът.
Нещо ново се случи в Турция, добави в ефира на БНТ арабистът проф. Владимир Чуков. Той заяви, че около половин милион допълнителни гласа е получил Имамоглу, като повече от половината са кюрдите. В последната седмица ние видяхме тотален десант на кюрди в националния ефир. Те наклониха везната, поясни проф. Чуков. Ние видяхме огромния компактен кюрдски вот. Но трябва да кажем, че около четвърт милион се въздържаха да гласуват. А аргументите, с които бяха отменени изборите от 31 март, бяха просто смехотворни, заяви още експертът.