Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Доклад: България е на дъното в класацията по политическо влияние в ЕС

05 ноември 2018, 17:20 часа • 5153 прочитания

България е на дъното в класацията за политическо влияние в Европейския съюз, а правителството ѝ - сред най-трудните за комуникация. Това сочи съвместен доклад на Европейския съвет за външна политика, базиран в Лондон, и фондация „Стифтунг Меркатор“, със седалище в Есен. Проучването представя резултатите в 28-те държави членки на Европейския съюз, а докладът под наименование "EU Coalition Explorer" показва кои страни са с най-голямо влияние върху политиката на ЕС.

Капацитетът на Европа да действа колективно се превръща във все по-критичен въпрос, тъй като през последните години нарасна както значението на междуправителственото вземане на решения, така и равнището на политическа фрагментация. В този контекст започнаха дебати в столиците на държавите членки и в ЕС относно начина, по който Съюза може да се развива и да напредва.

В изследването за коалиционен потенциал на ЕС България заема едно от последните места сред страните, участващи в комуникациите по европейските политически проблеми. Тя си разделя позицията с Хърватска и Словения с 0,3%, а след нея е само Малта с 0,1%. На първо място е Германия с 20,8%. След нея са Франция и Великобритания.

България си поделя 25-то място със Словения, Хърватия и Малта и по отношение на цялостното им въздействие в Блока. Най-влиятелни в ЕС са Германия, Франция, Великобритания и Холандия. По отношение на това кои държави членки са най-отзивчиви и най-лесни за работата с правителствата, им България отново е на дъното. Страната ни и Кипър са с 0,7%, а след тях отново е само Малта. Германия отново е начело с 14,2%.

Проучването също така констатира, че Унгария е "най-разочароващата" страна със 17,3%, докато Словения е на 16-то място като една от страните, които са най-малко разочароващи през последните две години. България е на 18-то място с 1,1%, а най-малко разочароваща е Португалия с 0,2%.

По отношение на стъпките към по-дълбока интеграция, България е на 17-то място, като изпреварва страни като Гърция, Австрия и Великобритания. Тук списъкът се оглавява от Франция.

По въпроса за приоритетите, изследванията показват, че България е най-активна в общата енергийна политика, наблюдението и охраната на единната еврозона, общата политика в областта на имиграцията и убежищата, единната фискална политика и управление на еврозоната. Сред най-предпочитаните партньори на България за политически проекти е Германия, следвана от Франция и Гърция.

Докладът, цитиран от БГНЕС, илюстрира експертните мнения на 877 респонденти, които работят по европейската политика в правителствата и мозъчните тръстове на държавите. Изследването цели да създаде визуална представа за възгледите на професионалната политическа класа в Европа - информация, която иначе не е на разположение на политиците или на обществеността.

В четирите глави - "Предпочитания", "Влияние", "Партньори" и "Политики", „Коалиционният изследовател на ЕС“ показва потенциала за бъдещо изграждане на коалиции между държавите членки на ЕС. Документът може да бъде използван като интерактивен инструмент за локализиране на политически център на ЕС (или центрове), от който може да бъде изграден по-способен и сплотен Европейски съюз.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес