Президентът на Сирия Башар Асад сравни САЩ с нацистки режим, чиято цел е чуждият нефт. Това е естествено за американската политическа система, заяви той в интервю за РИА Новости.
„САЩ е държава, чийто политически режим е изграден от бандитски групировки”, твърди Асад.
Американският президент не олицетворява държавата, а е само изпълнителен директор на компания. Зад него стои съвет на директорите, който, на свой ред, представлява големите американски компании, които са реалните собственици на държавата. Става въпрос за нефтени компании, производители на оръжие, банки и други лобита, смята сирийският държавен глава.
„САЩ не са държава, а режим, чието ръководство е назначено от компании, работещи в своя изгода. Искам да ви напомня, че една от причините Хитлер да нападне СССР по време на Втората световна война, е бил нефтът. Някои твърдят, че нефтът е бил единствената причина”, споделя Асад.
Според него, Съединените щати подражават на нацистите и се занимават с абсолютно същото.
„Можем да оприличим днешната американска политика на политиката на нацистите – експанзия, завоевания, подкопаване интересите на други народи, потъпкване на международното право и хуманността. И всичко това само заради нефта” заяви Асад.
Около 90 % от добива на нефт в Сирия е съсредоточен в източния бряг на река Ефрат.
В началото на ноември Анадолската агенция съобщи, че американски военни са възобновили патрулите в 40-километровата зона между районите Румейлан и ал Кахтания в близост до турско-сирийската граница. Шефът на Пентагона Марк Еспър заяви, че САЩ ще защитават нефтените находища в Сирия и ще отговорят със сила на опитите да бъдат завзети.
Според разпространена от РИА Новости информация, в североизточната част на Сирия има 3 млн. бежанци, 1,8 млн. от които се нуждаят от хуманитарна помощ.
Вследствие на операцията „Мирна пролет” 180 хил. човека са били принудени да напуснат домовете си. 80 хил. от тях са деца. Около 10 хил. души са били принудени да избягат в Ирак.
В Североизточна Сирия медицинските заведения не могат да работят нормално заради бойните действия. Част от тях са разрушени, вследствие на което районът около Ефрат се е превърнал в огнище на няколко заболявания, предимно стомашно-чревни инфекции и хепатит А.
В контролираните от кюрдските отряди територии има 12 затвора, от които се предполага, че по време на турската операция са избягали около 500 бойци на Ислямска държава.