Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

COVID-19 - кои са по-смъртоносните скорошни епидемии, включително грипни

28 септември 2020, 09:15 часа • 6212 прочитания

Новата пандемия от коронавирус, чийто жертви са над един милион души е по-смъртоносна в сравнение с други съвременни вируси, въпреки че по данни на СЗО е отнела далеч по-малко човешки животи от испанския грип преди век.

Тъй като пандемията продължава, броят на починалите е само временна величина, но предоставя референтна точка за сравнение на новия коронавирус с този на други вируси, минали и настоящи.

Вирусите на XXI век

SARS-CoV-2, вирусът, отговорен за инфекцията от COVID-19, е най-смъртоносният от вирусите на XXI-ви век до момента.

През 2009 г. вирусът H1N1, известен като свински грип, предизвика глобална пандемия и според официалната статистика взе 18 500 жертви. По-късно тези данни бяха преразгледани от медицинското списание The Lancet, което повиши смъртните случаи между 151 700 и 575 400.

През 2002-2003 г. вирусът SARS (тежък остър респираторен синдром), който се появи отново в Китай, беше първият коронавирус, който предизвика глобални страхове, но уби само 774 души.

Грипни епидемии

Изчисленията за пораженията, нанесени от SARS-CoV-2, често се сравняват с тези на смъртоносния сезонен грип, въпреки че последният рядко влиза в заглавията на медиите.

В световен мащаб сезонният грип води до 650 000 смъртни случая годишно, според данните на Световната здравна организация (СЗО).

През XX-ти век има две основни несезонни грипни пандемии - азиатският грип през 1957-1958 г. и хонконгският грип през 1968-1970 г. Всеки от тях е взел около 1 000 000 жертви, според преброяванията, извършени след това.

И двете пандемии са възникнали при различни обстоятелства от тези при сегашния коронавирус - преди глобализацията и преди да се ускори икономическия обмен и пътуванията по света - а заедно с това и бързото разпространение на смъртоносни вируси.

За най-голямата катастрофа сред съвременните пандемии до момента се счита грипната пандемия от 1918-1919 г., известна още като испански грип, която убива около 50 милиона души според изследване, публикувано в началото на XXI век.

Тропически вируси

Броят на жертвите от новия коронавирус вече е далеч по-висок от този на хеморагичната треска Ебола, която беше идентифицирана за първи път през 1976 г. и при последното ѝ огнище 2018-2020 г. загинаха близо 2300 души.

За четири десетилетия периодичните огнища на Ебола убиха около 15 000 души, всички в Африка.

Ебола има далеч по-висока смъртност от COVID-19: около 50% от хората, които са заразени, умират и процентът на смъртните случаи на някои места стига до 90%. Но Ебола е по-малко заразна от другите вирусни заболявания, а именно защото не се пренася по въздуха, а се предава чрез пряк и директен контакт.

Други вирусни епидемии

СПИН е най-смъртоносната съвременна епидемия: почти 33 милиона души по света са починали от болестта, която засяга имунната система. Открита е за първи път през 1981 г., и до момента няма ефективна ваксина.

Но ретровирусните лекарства, когато се приемат редовно, ефективно спират заболяването и значително намаляват риска от заразяване.

Вирусите на хепатит В и С също имат висок брой смъртни случаи, убивайки около 1,3 милиона души всяка година, най-често в бедните страни.

Автор: Оливие ТИБО, АФП; Превод: БГНЕС

Още: "Традиционно за неделя намаление на случаите на коронавирус, 18 области са без нов случай"

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес