За втори път в рамките на три месеца българите гласуваха за нов парламент. Според прогнозите популистката партия на шоумена Слави Трифонов е получила 23,4 до 24 % от гласовете, съобщава германският „Тагесшау”. Очаква се преднината на партия „Има такъв народ” (ИТН) да продължи да нараства след преброяването на гласовете на българите в 68 държави, включително Германия и Австрия.
Резултатът подчертава дълбокото разделение в най-бедната държава в Европейския съюз. Въпреки твърденията за корупция, партията на Борисов спечели последния вот през април, но не успя да сформира правителство, посочва изданието.
Ако прогнозите се потвърдят и ИТН излезе начело, това би било първото изборно поражение за ГЕРБ на Борисов от 2009 г. насам. Предишното правителство на Борисов – трето поред, беше подложено на масивна критика по обвинения в корупция. Настоящото временно правителство, назначено от държавния глава Румен Радев, разкри множество злоупотреби, корупционни практики и провали на старото правителство на ГЕРБ.
Бившият премиер Борисов със слаба преднина на изборите в България, гласи заглавие на „France 24”
Дясноцентристката партия ГЕРБ на бившия премиер Бойко Борисов спечели 23,9 % от гласовете на парламентарните избори в България, показват данни на ЦИК при 95 % от преброените бюлетини.
Подчертава се, че много от гражданите са подкрепили партии, които са се обявили срещу статуквото с надежда за по-решителни действия срещу всеобхватната корупция, обвинявайки 62-годишния Борисов, че си затваря очите или дори подкрепя мощни олигарси.
Но ГЕРБ продължава да се възползва от обществената подкрепа за усилията си да модернизира разпадащата се инфраструктура и пътната мрежа и да стимулира заплащането в публичния сектор.
Дори официалните резултати да потвърдят, че ГЕРБ печели изборите, шансовете й за създаване на управляваща коалиция са малки, твърдят политически наблюдатели. ГЕРБ се класира първа на изборите през април, печелейки 26,2 %, но получи отказ от останалите партии за сформиране на правителство.
„Има такъв народ” може да е в по-добра позиция с подкрепата на своите вероятни партньори - Демократична България и „Изправи се! Мутри вън!”.
Възможни са седмици на коалиционни преговори или дори нови избори, което означава, че България може да се сблъска с трудности при одобряването на пакета от мерки за възстановяване от коронавирус от страна на ЕС или при приемането на бюджета за 2022 г.
ГЕРБ бързо призна, че шансовете си да се върне в правителството са малки, посочва изданието.
„Ще продължим да работим за това, в което вярваме, без значение каква роля са избрали избирателите за нас. Всъщност да бъдеш опозиция е справедлив и почтен начин да защитаваш принципите си“, каза заместник-лидерът на ГЕРБ Томислав Дончев.
Според политическия анализатор Даниел Смилов от Центъра за либерални стратегии, на коалицията, ръководена от „ИТН” може да не ѝ достигнат 5-10 депутатски мандата, за да може да управлява без подкрепата на отдавна установени партии като БСП и етническото ДПС.
„Сформирането на правителство ще бъде много трудно”, смята той.
Протестните партии, които искат да насърчат тесните връзки със съюзниците на България в НАТО и Европейския съюз, обещаха обновяване на съдебната система, за да утвърдят върховенството на закона и да гарантират правилното използване на средствата, които трябва да се влеят като част от пакета на ЕС за възстановяване от коронавируса.
България има дълга история на корупцията, но в кампанията доминираха редица скорошни скандали и налагането на американски санкции миналия месец срещу няколко българи за подкуп.
Настоящото временно правителство обвини кабинета на Борисов, че похарчило милиарди левове пари на данъкоплатците без прозрачни процедури за обществени поръчки.
ГЕРБ отрича неправомерни действия и заяви, че подобни обвинения са политически мотивирани.
Край на една ера или начало на по-голямо безпокойство? – така разглежда „Политико” резултатите от проведените парламентарни избори в България.
Схватлив политик, бившият пожарникар и бодигард успя да се утвърди като близък съюзник на западните лидери в Брюксел и да се позиционира като надежден партньор в Европейската народна партия - същото широко политическо семейство, към което принадлежат германският канцлер Ангела Меркел и председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. ЕС продължава до голяма степен да си затваря очите за корупционните скандали в България, които често са обвързани с европейски фондове, които се оказват в ръцете на българската мафия и мощни олигарси, както и въпроси, свързани с върховенството на закона, засягащи медийните свободи, подчертава изданието.
Докато Борисов успя да преодолее политическата буря, подхранвана от антиправителствени протести миналата година, популярността на ГЕРБ понесе сериозен удар в навечерието на вота в неделя на фона на разкрития от служебното правителство за наследството на партията. ГЕРБ отхвърли обвиненията, които включват твърдения за злоупотреба с държавни средства и подслушване на опозиционни политици.
„Първоначалните резултати показват, че това ще бъдат първите парламентарни избори, които Борисов официално ще загуби“, смята Ружа Смилова - преподавател по политически науки в Софийския университет.
Според нея „никой няма да иска да управлява с ГЕРБ, защото това би било равносилно на политическо самоубийство“. Трифонов вероятно ще се опита да сформира правителство на малцинството, но това може да се окаже сериозно предизвикателство.
Дори ако политическите партии успеят да сформират ново правителство и да избегнат поредните предсрочни избори, анализаторът предупреди, че парламентът ще бъде нестабилен с влизащите в него шест партии и изразиха предпазливо отношения относно обещанията на Трифонов да освободи страната от корумпирани политически елити и политици.
„Дори Трифонов да успее да сформира правителство, неговият живот може да е доста кратък“, смята Смилова. Има опасност крайна сметка просто да заменим един популист с друг, каза политологът.
Весела Чернева от Европейския съвет за външни отношения прогнозира край на управлението на Борисов в българската политика.
"Няма значение коя партия технически ще спечели изборите. - Очаквам да видя анти-ГЕРБ коалиция - резултат, който ще отбележи началото на края на Борисов", каза тя.
Изборите в България бяха сред основните теми в новините на медиите в РС Македония.
„Каквото и да се случи след изборите, това няма да промени политиката на България към Македония”, твърди в свой коментар телевизия „Алфа”. Това бе повторено няколко пъти и от основния фаворит на тези избори Слави Трифонов, се казва в репортажа.
„Докато българинът не е спокоен по отношение на своята история, която представя и Република Северна Македония, нашето мнение ще остане същото, както и на останалите българи”, цитира телевизията изказване на Трифонов.
Големи са шансовете на тези избори в парламента да не влезе Красимир Каракачанов и неговата партия ВМРО-БНД, която според реториката, е политическата сила с най-радикално отношение спрямо РС Македония.