Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Четирима различни нападатели

27 юли 2016, 17:45 часа • 2178 прочитания

През последните няколко дни съдбата сякаш не пожела да остави Германия да си поеме въздух. Атаки, терор - и винаги нещо, свързано с чужденци. Но ситуацията не е толкова проста. Събитията във Вюрцбуг, Мюнхен, Ройтлинген и Ансбах са много различни и не всички са подходящи за политическите дебати, на които сега са подложени.

Ансбах: допуснатият

Това, което се случи късно в неделя вечерта, все още не е напълно ясно. Известно е, че 27-годишен сириец, носещ бомба в раницата си, се самовзриви след края на концерт от музикалния фестивал Ansbach Open. Мъжът е дошъл в Германия преди две години, т.е преди голямата бежанска вълна, която удари Германия през лятото на 2015 г.

Сириецът е подал молба за убежище, но тя е била отхвърлена. За да бъде постановен отказ на някой, за когото се предполага, че бяга, защото е преследван заради политически убеждения, раса или религия, би могло да се допусне, че вероятно представлява индивидуална заплаха за приемащата страна. От Федералното министерство на вътрешните работи в Берлин поясниха, че сириецът е дошъл в Европа през територията на България, където според властите той е трябвало да бъде депортиран.

Тъй като в съответствие с европейските норми за прилагане на правото на убежище бежанецът трябва да бъде регистриран в първата сигурна страна, в която попадне, вероятно именно в това се крие причината за отхвърлянето на молбата му в Германия. Остава открит въпросът защо толкова дълго време властите в страната не са си свършили работата по депортацията му, след като няма официално спиране на разпоредбата за нея. Редица правозащитни организации, сред които Pro Asyl, алармират, че условията за бежанците в балканската страна не са най-добрите, а връщането в Сирия е невъзможно в момента. Това обаче не дава задоволителен отговор на въпроса защо младият мъж е оставен свободно в Германия.

Изводът: сирийският бежанец има статус на допуснат. Или казано с други думи - макар депортацията да е разпоредена, тя не е извършена, а бежанецът получава право да остане в страната временно. От правна гледна точка подобен тип хора може да продължат да живеят в центрове за търсещи убежище, може да получат разрешително за работа, но не и социални помощи, а при желание дори им е разрешено да се включат в интеграционни курсове. В края на 2015 г. в Германия е имало 155 хил. чужденци с аналогичен правен статус.

Полицията ще продължи разследването на събитията в Ансбах, независимо дали те ще се окажат или не ислямистки самоубийствен атентат, каквито убедително изглеждат към момента. Информацията за 27-годишния мъж е противоречива. Беше съобщено, че той е извършил два опита да сложи край на живота си и е бил под психиатрично лечение. Служителите, имали досег с него, го описват като "приятелски настроен, дискретен и мил". Но същевременно са налице факти, които затрудняват властите в това да изключат напълно възможността това да е ислямистка атака - както самата близкоизточна групировка "Ислямска държава" потвърди.

Ройтлинген: търсещият убежище

Часове преди експлозията в Ансбах страната бе разтърсена от друга трагедия: 21-годишен сириец уби 45-годишна полякиня с нощ за кебап. Властите работят по версията за "престъпление от страст", тъй като двамата са работели заедно и са се скарали преди инцидента. Екстремисткият фон на атаката всъщност е изключен. Нападателят беше заловен при опит за бягство, при който рани още двама души.

Сириецът е живеел в Германия повече от година, но дори и за този кратък период вече е бил известен на властите с нарушения, свързани с нападения, наркотици и кражби.

Мюнхен: германецът

Девет души бяха убити в баварската столица при нападение, извършено от 18-годишния германец с ирански произход Давид С. Младежът, роден и израснал в Германия, е имал двойно гражданство. Разследването обаче показа, че е извършил нападението в състояние на амок: младият мъж не е бил повлиян от радикалния ислямизъм и изобщо не е имал отношение към темата за бежанците.

За много експерти трагичните събития от петък са "класически тип" престъпление от умопомрачение. Момчето е планирало атаката повече от година, бил е социално изолиран и обект на тормоз от страна на съучениците си. Беше съобщено, че бил подложен на психиатрично лечение - стационарно и амбулаторно.

Вюрцбург: малолетният

Първият от серията инциденти, които хвърлиха Германия в шок. Пасажери в регионален влак, пътуващ за Вюрцбург, бяха нападнати с брадва и нож от 17-годишен бежанец от Афганистан. При атаката пострадаха петима души, които получиха сериозни наранявания. Като по чудо обаче фатален се оказа краят само за нападателя, който бе прострелян от полицията при опит за бягство.

Деянието му със сигурност има екстремистки фон, а нападението му има вероятност да е свързано с близкоизточната групировка "Ислямска държава". В стаята на младежа беше открито ръчно направено знаме на групировката, а според преживели ужаса свидетели атаката му е започнала с крясък "Аллах е велик".

Тийнейджърът е бил считан за добре интегриран, приятелски и ненатрапчив. Според разследването той е дошъл в Германия като непридружен бежанец преди около две години. От 2015 г. той е бил регистриран като кандидатстващ за статут на закрила. От март тази година е живеел в района на Вюрцбург, а малко преди нападението е бил настанен в приемно семейство. Имал е завършен стаж в пекарна и перспектива за работа.

Към момента в Германия има приблизително около 52 хил. бежанци, живеещи понастоящем без родителите си. В голяма част от случаите те са се борили сами, за да достигнат Европа. Надеждата за голяма част от тях е, че след пристигането си в желаната страна ще могат да доведат родителите си, преди да навършат 18 г., тъй като при подобен случай изискванията са много по-занижени. Често пъти са настанявани заедно в групи в отделни жилища, а при късмет - и в приемни семейства.

ZDF

Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес