Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Българските прогнози, които застрашително се сбъдват: Войни за вода

15 декември 2020, 11:03 часа • 4899 прочитания

Проблемите с климатичните промени и конкретно с достъпа до вода стават все по-сериозни и в България не успяваме да им обърнем много внимание, заети с други проблеми, които в момента са ни се стоварили по-силно на главата.

Това обаче не значи, че проблемите ги няма. "Турция е в остра и оспорвана борба с Ирак и Сирия за водите на Тигър и Ефрат. Изображения от спътници сочат, че спорният басейн на Тигър и Ефрат, обхващащ части от Турция, Сирия, Ирак и Западен Иран, губи водните си ресурси по-бързо от всяка друга област по света. Судан, Египет и Етиопия пък са в напрегнат спор за водите на най-прочутата река в света - Нил, а Израел и Йордания, подкрепяна от Палестинската автономия, взаимно се обвиняват за ограбване на водите на библейската река Йордан за напояване на жизнено важните за тези страни земеделски земи", казва в интервю за dir.bg адвокат Цветан Цветанов.

Адвокат Цветанов не за пръв път говори по темата – Actualno.com само преди няколко месеца припомни неговите прогнози, като такива той прави от доста години назад. И за съжаление те вървят с бързи стъпки към графата "сбъднали се" – защото какво по-голямо доказателство за проблеми с водата от новината, че на Уолстрийт вече я търгуват наравно със златото и петрола! С други думи, водата се превръща в ценност, в борсов актив, т.е. ще може да се спекулира с него. А търговските стоки твърде често се превръщат в инструмент, който да съсипва животи. Защото водата следва да е благо, не стока, гласи и гледната точка на адвокат Цветанов. И казва пред dir.bg следното:

"Нека видим какво казва престижния Института за икономика и мир /IEP/ в Сидни в материал, публикуван през месец септември 2020 година. Около 1,2 милиарда души може да мигрират до 2050 г. Регионите в най-голям риск са Субсахарска Африка, Южна Азия, Близкия Изток и Северна Африка. Страните с по-големи ресурси в Северна Америка и Европа ще се справят по-добре с ефектите от тези бедствия, но вероятно ще посрещнат големи вълни от климатични бежанци, се предупреждава в документа.

Според доклада, в момента повече от 2,6 милиарда души живеят в силен или екстремен недостиг на вода, защото или нямат достатъчно вода за да обезпечат нуждите си, или водоизточникът им е застрашен. Климатичните промени предизвикват намаление на дъждовете, увеличение на температурите и други екологични изменения, които вече създават криза с водата - през 2019 г. шестият по големина град в Индия, Ченай, почти остава без вода. За да се обезпечат нуждите на населението водата е докарвана от други щати с водоноски, а хората чакат часове на опашка, за да получат полагащото им се количество вода.

Към 2040 г. общо 5,4 милиарда души - или повече от половината от населението, прогнозирано към тази дата - ще живее в страни със силен или екстремен недостиг на вода. Индия и Китай, двете страни с най-голямо население в света, ще са измежду тези засегнати страни, се съобщава в доклада. Това може да предизвика още по-сериозни конфликти, които не само да дестабилизират икономиките, но и да доведат до масови миграции.

В доклада са използвани данни от международни организации като ООН, Организацията по прехрана и земеделие FAO и предишни изследвания на IEP. С помощта на тези данни, от института изчисляват относителната заплаха за увеличаване на населението, водната криза, несигурността с храните, суши, наводнения, циклони и повишаването на температурите и нивото на океана.

И за финал, но само засега - само в последното десетилетие, инциденти с насилие, свързани с липсата на вода, са се увеличили с 270% по света, съобщават от IEP данните на компанията WorldWater".

Адвокат Цветанов не пропуска да припомни и какво стана в Перник - т.е. България също не може да си позволи да не мисли за това. А дали го прави на ниво държава - това вече е съвсем отделен въпрос.

СЗО: МАСОВО В БОЛНИЦИТЕ ПО СВЕТА НЕ МОЖЕШ ДА СИ ИЗМИЕШ ХУБАВО РЪЦЕТЕ

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес