Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Борислав Боев: Днес наблюдаваме напълно противоположен и противоестествен енергиен преход

21 юли 2021, 17:52 часа • 3969 прочитания

"Енергийният преход не е нищо ново. Всъщност, той съпътства енергийното развитие на нашата цивилизация.

Първият голям модерен енергиен преход се случва през 13-14 век във Великобритания. Тогава основният енергиен източник за почти всичко е бил дървесината. Стигнало се е до там, че са били изсичани огромни площи гори, за да бъдат задоволени всевъзможни потребности - отопление, строителство, транспортни средства и т.н.

Изчерпването на дървесината обаче я е превърнало в скъпо удоволствие. Заплахата била не само за поданиците, но и за кралската фамилия, която виждала опасност за своята власт. И тогава идват въглищата. Енергиен ресурс с малко по-голяма плътност и калоричност, но най-вече достъпност, който буквално спасява милиони животи.

По-малко хора са измръзвали в домовете си, именно благодарение на въглищата. Това е била и първата реална енергийна диверсификация. Горските масиви са пощадени от тотална ликвидация", пише енергийният експерт Борислав Боев във Фейсбук.

"Въглищата господстват чак до средата на миналия век. Паралелно с тях обаче се разработват най-разнообразни енергийни източници, като природния газ, петрола (петролните продукти), ядрената енергия. Така се поставят фундаментите на съвременната енергийна система, изградена от множество елементи, които се намират в постоянно взаимодействие.

Общото между всеки един енергиен преход на миналото е, че той НЕ изпреварва технологичните, физико-химични и социално-икономически реалности. Тоест, дори определен нов източник да е бил налаган политически, той е бил готов по гореизброените параметри, и е давал нови възможности, така че да се получи надграждане, а не деградация на енергийната система.

Уви, днес наблюдаваме напълно противоположен и противоестествен процес. По командно-административен път се налагат само определен тип източници, които не са готови да надградят настоящата система.

Продават се пожелания, пропаганда за спасение на света от климата, но предлаганата стока няма преимуществата - тя е непостоянна, непредвидима, ценово нестабилна. Ето защо прескачането на етапи в технологичното, икономическото и социалното развитие никога не води до добри резултати. Предстои да разберем по трудния начин..."

Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес