Бившият португалски премиер Антониу Гутериш продължава да бъде водещ претендент за следващ генерален секретар на ООН след провелото се трето предварително гласуване в понеделник. Гутериш, работил като върховен комисар на ООН за бежанците в продължение на 10 годни, е получил 11 насърчителни гласа, три обезкуражителни и един без мнение по време на неформалното гласуване на 15-те страни-членки на Съвета за сигурност, информира Агенция "Фокус".
Това е третият път, когато 67-годишният Гутериш заема първото място в надпреварата за приемник на Бан Ки-мун, който се оттегля на 31 декември след 10 години като водещ дипломат в света.
По време на първото гласуване Гутериш излезе напред с 12 поощрителни гласа и три без мнение, но при второто получи два обезкуражителни гласа, 11 поощрителни и два без мнение.
И макар подкрепата за него леко да е намаляла при третото гласуване, дипломати казват, че той все още има солидна преднина в надпреварата за оглавяване на световната организация.
„Той остава значително напред пред групата“, каза пожелал анонимност дипломат от Съвета за сигурност.
Словашкият външен министър Мирослав Лайчак постигна изненадващо представяне, изкачвайки се в класирането с девет поощрителни гласа, пет обезкуражителни и един без мнение.
При предишното предварително гласуване той зае шестата позиция.
Петнадесетте посланици, включително от влиятелните пет – Великобритания, Китай, Франция, Русия и САЩ – се срещнаха при закрити врата за оценка на кандидатите с бюлетини „поощрителна“, „обезкуражителна“ и „без мнение“.
Съветът за сигурност се опитва да изготви кратък списък на кандидатите преди да предложи кандидатура, вероятно през октомври, която да бъде гласувана от Общото събрание.
Бокова и Йеремич са с равен брой гласове
Директорът на ЮНЕСКО Ирина Бокова от България и бившият сръбски външен министър Вук Йеремич заемат третото място в борбата за генерален секретар на ООН, със седем поощрителни гласа, пет обезкуражени и три без мнение. Бокова стана водещата жена в надпреварата, изпреварвайки аржентинката Сузана Малкора, получила седем поощрителни гласа, седем обезкуражени и един без мнение.
Падайки в класирането, бившият премиер на Нова Зеландия и настоящ директор на Програмата на ООН за развитие Хелен Кларк зае шестото място, точно след бившия македонски външен министър Сърджан Керим.
Кларк получи шест поощрителни гласа, осем обезкуражени и един без мнение срещу шест поощрителни гласа, седем обезкуражени и два без мнение за Керим.
Бившият президент на Словения Данило Турк, постигнал добри резултати на първото предварително гласуване, падна до осмо място.
Последните места са за бившият представител на ООН в преговорите за климата Кристиана Фигереш и бившия външен министър на Молдова Наталия Герман, като и двете получиха два поощрителни гласа, 12 обезкуражителни и един без мнение.
Резултатите от предварителното гласуване не се оповестяват публично, но председателстващият съвета ги съобщава на кандидатите, за да им се даде представа за нивото на подкрепа в съвета.
Както и при първите две предварителни гласувания, резултатите бързо изтекоха в медиите.
Членовете на Съвета за сигурност са изправени пред призиви да изберат първата жена на поста, след като осем мъже го заемаха досега, както и да предпочетат кандидат от Източна Европа – единственият регион без свой представител на поста.
Русия обяви, че ще даде приоритет на кандидатите от Източна Европа, но и не отхвърли възможността претенденти от друго региони да се класират за поста.
От 10-те кандидати все още в надпреварата, шестима са от Източна Европа. Пет са жени.
Досега са отпаднали само двама от надпреварата, но след последното предварително гласуване се очаква да има още оттеглили се.
AFP