Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Анализ: Ще последва ли Украйна съдбата на Корея?

07 март 2023, 07:30 часа • 7577 прочитания

През 1950 г. севернокорейските сили нахлуха в Южна Корея, разчитайки на военната подкрепа на Съветския съюз, негов стратегически съюзник по онова време.

Въпреки изминалите повече от 70 години, условията и географията са напълно сходни между украинската и корейската война. Противниците са едни и същи - Съединените американски щати и руснаците - и международното разделение е едно, и водена от Вашингтон политиката на въвличане е същата. Това съперничество се ръководи от стратегически интереси и установяването на нов международен ред. Затова може би ще се получат сходни резултати.

В украинската война силите, принадлежащи към източните региони, първоначално се втурнаха да защитават местното население след атаките на националистически екстремисти, идващи от Западна Украйна. Източна Украйна разчиташе на подкрепата на Русия, но тази подкрепа се превърна в голяма война в рамките на седмици след пристигането на руската армия.

В Корея се случи почти същият сценарий. След Втората световна война и в рамките на ускорените усилия за разоръжаване на японската армия, окупирала Корея, САЩ и Съветският съюз се споразумяха през 1945 г. да разделят Корея за „административни цели” по паралела на 38 градуса северна ширина, се казва в анализ на саудитското издание Okaz.

Разделението се превърна от временно решение в постоянна реалност. То продължава и сега поради различията между двата колоса. Може би с необявено споразумение за споделяне на корейския пай, напрежението около разделителната линия ескалира и боевете достигнаха нивото на гранична война между армията на Република Корея и севернокорейската народна армия.

Войната избухна между Корейската народнодемократична република, подкрепяна от Съветския съюз (север), и прозападната Република Корея (юг). Съветите се намесиха по-късно в подкрепа на Севера, а американците застанаха зад Южна Корея - кървава война с участието на Москва и Вашингтон и продължила около 3 години. Още: Анализ: Може ли да бъде спряна непокорната Русия?

Американските държавници гледаха на тази война като на война с глобалните комунистически сили, точно както виждат днес конфликта в Украйна като война срещу руснаците, които представляват сили, различни от западния модел.

Може би е важно да знаем как приключи Корейската война, за да можем да изработим подход към украинския конфликт и как се очаква той да завърши?

В „корейско-корейската“ война броят на загиналите достигна повече от 5 милиона, включително около 40 000 американски войници и над 100 000 са ранените.

Забележителното е, че нито една от воюващите страни не спечели. По-скоро беше постигнато доброволно прекратяване на войната без обявяване на нечия капитулация, така че воюващите страни подписаха временно примирие през юли 1953 г., което се превърна в постоянно.

Забележително е и това, че това примирие устоя в продължение на 70 години, предвиждайки „демилитаризирана зона“, широка около 2 мили, която все още съществува и до днес.

Войната не свърши и корейците все още се дебнат едни други, Северна Корея насочва ядрените си ракети към южната си съседка, а Южна Корея търси закрила при американците, ласкае ги и иска тяхното одобрение, защото те са покровител и защитник, а може би така американците са искали да ги разберат корейците, защото без тях Северна Корея ще нахлуе в Южна Корея след часове. Още: Краят на войната в Украйна: Повечето войни свършват зле

В украинската война се очаква да се постигне примирие между двете страни подобно на корейското или край на равностойна битка, след като и двамата противници не искат тя да се превърне в убийствена.

Американците не желаят руска победа и в същото време не искат унизително поражение за Русия, а руснаците казват, че са победители, защото възпират Запада с ядрени оръжия, които изглеждат снизходителни във възможността да го използват.

В Донбас Русия и нейните съюзници вероятно ще могат да запазят четири области, а Украйна ще се превърне в предна база за американците, като това не окончателно решение ще бъде задоволително за всички страни, без нито ясна победа, нито сигурно поражение.

Превод: Ганчо Каменарски

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес