Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Анализ: Ето кога и къде Украйна може да нанесе следващия си голям удар

05 януари 2023, 14:18 часа • 10568 прочитания

Докато руските удари срещу Украйна продължават безмилостно, а надеждите за мир сякаш избледняват, все повече експерти твърдят, че войната скоро може да достигне решаваща повратна точка.

"Украйна струпва и задържа войски и боеприпаси за нова голяма атака срещу руските позиции", казва Питър Дикинсън, анализатор за Украйна в американската неправителствена организация Атлантически съвет.

"Те трябва да запазят инерцията, която са набрали - първо през септември с превземането на Харковска област, а след това през ноември с освобождаването на Херсон", допълва Дикинсън пред Euronews.

Една нова офанзива би била също така "от решаващо значение, за да се запази подкрепата на международната общност и да се демонстрира, че огромните им финансови и военни усилия за Украйна дават резултати", по думите на анализатора.

ОЩЕ: Ердоган иска от Путин "едностранно" прекратяване на огъня в Украйна

Украйна трябва да нанесе удар, "докато земята все още е замръзнала"

Бившият полковник от американската армия Лиъм Колинс заявява пред Euronews, че Украйна трябва да предприеме атака преди снеготопенето през пролетта. "Всички си спомнят наводненията в първите етапи на руската инвазия. Много е трудно да се води настъпление и да се придвижват войски при тези условия. Украйна ще иска да организира тази атака, докато земята е замръзнала и в благоприятно за тях състояние", смята той.

Колинс твърди, че Украйна също така може да поеме стреса от сраженията при ниски или отрицателни температури много по-добре от руснаците, които имат трудности с логистиката, духа и лидерството. "Тези системи са подложени на стрес за руснаците от самото начало и метеорологичните условия само ще направят това по-трудно. Единственото предимство, което руснаците имат в този конфликт, е масата".

Атака на юг може да раздели руските войски

Дикинсън смята, че логистиката предполага юга като най-очевидно място за настъпление - право до брега на Азовско море. "Вероятно в района на Бердянск, може би към Мелитопол, за да се изолират от снабдяване руските сили, които се насочват към Крим".

Според него подобна атака би била много по-мащабен вариант на повторната офанзива в Херсон, където руските сили на практика бяха отрязани, блокирани и принудени да отстъпят, защото не можеха да се снабдяват.

Колинс обаче предупреждава, че колкото повече руснаците са принудени да се оттеглят, толкова по-трудно ще бъде да се води битка с тях. Според него с повторното завладяване на големи райони Украйна е изтласкала врага на все по-тесни територии, така че армията на Русия може да се сплоти повече и да не е толкова равномерно разпределена.

В същото време "руските войски не могат да провеждат широкомащабни огневи маневри, те нямат тази възможност", добавя той. "Това е просто масиране на тяхната артилерия, с малка тактическа и стратегическа стойност и на голяма цена. Ако Украйна е ефективна с настъплението си и започне да бомбардира, за да удари линиите за снабдяване на руснаците, ще видим, че тя е в състояние да завземе по-големи територии в някакъв момент по време на мащабна контраофанзива, най-вероятно по-късно през зимата".

Елементът на изненадата

Друг вариант пред Киев е да се опита да изненада руснаците, като изпрати фалшива информация. "Украйна се оказа много умела в подготвянето на изненади", казва Питър Дикинсън.

"Харковската офанзива през септември беше предшествана от месеци на сигнали, че ще предприемат голяма офанзива в южната част на страната. Русия изтегли голям брой войски на юг и, разбира се, Украйна атакува на изток. Може да се предположи, че те биха искали да повторят този успех", смята анализаторът.

ОЩЕ: Руско ядрено оръжие в Крим и Беларус: Темата е гореща, нова украинска атака в Крим (ВИДЕО)

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес