Общо 303 милиона деца по света не ходят на училище по различни причини. При една трета от тях, а това са 104 милиона непълнолетни на възраст между 5 и 17 години, препятствията по пътя към образованието са природни бедствия и военни сблъсъци в страните им. Това сочи публикуван в доклад на УНИЦЕФ, цитиран от испанския вестник El Pais. Докладът е озаглавен „Откраднато бъдеще: млади и необразовани”.
Едва под 4% от призивите за спешно събиране на помощи при бедствия и извънредни ситуации са предназначени за цели, свързани с образованието, отбелязва още докладът.
Едно от всеки три деца във възрастта между 5 и 17 години, живеещи в конфликтни страни, не ходи на училище. Във възрастовата група 15-17 години един от всеки петима младежи никога не е учил, а двама от всеки петима не са завършили основно образование.
В Ивицата Газа класните стаи обикновено са претъпкани с по 37 ученици. Миналата година 29 000 деца е трябвало да прекъснат училищните си занимания заради инциденти, свързани с конфликта с Израел.
9-годишната Мадена учи в училище, разположено в палатка в покрайнините на Джалалабад, в Източен Афганистан. Изгубила е две години от обучението си, защото семейството е трябвало да бяга от боеве и насилие. 75% от онези 3,7 милиона афганистанчета, които не ходят на училище, са момичета.
Започналият през 2015 г. конфликт в Йемен увеличи с почти половин милион децата там, които не са обхванати от училищната система, и сега те са около два милиона. Две трети от училищната инфраструктура е увредена от боевете, а 27% от училищата са затворени, отбелязва още "Барикада".
Южен Судан е страната с най-много деца, които не ходят на училище – това са около 70% от населението в училищна възраст, което е над два милиона. Конфликтът пречи на стотици хиляди деца да посещават занятията. Едно от всеки три училища е увредено, затворено, заето или окупирано от други структури.
Дори и без да вилнеят войни или стихии, достъпът на децата до образование е в пряка зависимост от социалните възможности на родителите. При най-бедните семейства вероятността техните синове и дъщери да останат необразовани е четири пъти по-голяма, отколкото при по-богатите, отбелязва още докладът на УНИЦЕФ.