Западни служители по сигурността казват, че две запалителни устройства, изпратени чрез DHL, са били част от тайна руска операция, която в крайна сметка е имала за цел да запали пожари на борда на товарни или пътнически самолети, летящи за САЩ и Канада, съобщи The Wall Street Journal. Разкритието идва в момент, когато Москва засилва саботажна кампания срещу Вашингтон и неговите съюзници.
Още: За шпионаж в полза на Москва: Киев арестува доброволец на ООН
Устройствата се запалиха в логистични центрове на DHL през юли. Едното от тях избухна в Лайпциг, Германия, а другото – в Бирмингам, Англия. Експлозиите поставиха началото на мащабно международно разследване.
Как са били направени бомбите?
Следователи и шпионски агенции в Европа са установили как са били направени устройствата. Според тях към електрически масажори са били имплантирани със запалимо вещество на основата на магнезий. Експерти смятат, че взривовете са част от по-широк руски заговор. Служители по сигурността казват, че електрическите масажори, изпратени до Обединеното кралство от Литва, изглежда са били тестово пускани, за да се разбере как да се поставят такива запалителни устройства на борда на самолети, пътуващи за Северна Америка.
Още: DHL спира доставките си за Русия и Беларус
Националната прокуратура на Полша съобщи, че властите там са арестували четирима души във връзка с пожарите и са ги обвинили в участие в саботаж или терористични операции от името на чужда разузнавателна агенция. Полша работи с други страни, за да открие поне още двама заподозрени. „Целта на групата е била да тества канала за прехвърляне на такива колети, които в крайна сметка трябваше да бъдат изпратени до Съединените американски щати и Канада“, казва прокуратурата, без да казва кой е ръководил усилията на групата.
ГРУ ли стои зад операцията?
Но ръководителят на полската агенция за външно разузнаване Павел Шота каза, че руските шпиони са виновни и подобна атака би представлявала голяма ескалация в кампанията на Москва срещу Запада. „Не съм сигурен, че политическите лидери на Русия са наясно с последствията, ако един от тези пакети избухне, причинявайки масови жертви“, каза Сота. Така на практика Сота повтори позицията на други служители на западното разузнаване, които смятат, че Русия, и по-специално нейната военно-разузнавателна агенция, известна като ГРУ, е отговорна.
Още: Руските шпиони са най-добрите шпиони: В Русия ще снимат нов сериал за Щирлиц
Помолен за коментар от The Wall Street Journal говорителят на Кремъл Дмитрий Песков каза: „Никога не сме чували официални обвинения“ за руско участие, добавяйки: „Това са традиционни необосновани инсинуации на медиите“.
Европейските власти твърдят, че Русия стои зад разширяваща се кампания за саботаж, включително палежи в Обединеното кралство и Чешката република, атаки срещу тръбопроводи и кабели за данни в Балтийско море и манипулиране на водоснабдяването в Швеция и Финландия. По-рано тази година САЩ предупредиха Германия, че Русия планира да убие главния изпълнителен директор на Rheinmetall – германският оръжеен гигант, който доставя Украйна.
"Те отидоха твърде далеч"
В месеците след пожарите в логистичните центрове на DHL ръководителите на двете британски разузнавателни агенции обявиха, че това са саботажни операции на Русия. През септември Ричард Мур, ръководител на MI6, външното разузнаване на Обединеното кралство, каза, че руските шпионски агенции са „отишли твърде далеч в някои от действията си“.
Месец по-късно Кен Маккалъм, ръководител на MI5 – вътрешната шпионска агенция на Обединеното кралство, предупреди, че Русия организира „палежи, саботажи и по-опасни действия, извършвани с нарастваща безразсъдство“.
Още: Руските служби вербуват местни наивници за саботажи и убийства в Европа
Свалянето на търговски пътнически или товарни самолети би било голяма стъпка напред и някои западни разузнавателни агенции се съмняват дали подобен заговор може да бъде извършен без разрешението на Кремъл, казват запознати с въпроса източници. Говорител на Централното разузнавателно управление във Вашингтон не отговори на искане за коментар.
Запалителните устройства, които избухнаха през юли, се разминаха на косъм от взрив в самолетите, използвани от DHL, съобщават запознати. Германската полиция, която тества реплики на бомби, казва, че след като магнезият се запали, ще бъде трудно да се изгаси с противопожарните системи, които повечето самолети имат. В такъв случай пилотите биха били принудени да направят аварийно кацане. Но за самолет, който е далеч от сушата и над океана това на практика е невъзможно.
Базираната в Германия DHL използва товарни и пътнически самолети за транспортиране на пакети. Говорителка на компанията каза, че бомбите, които избухнаха през юли, са били превозвани в товарни самолети и каза, че компанията сътрудничи на властите.
Американската администрация по транспортна сигурност отказа да коментира информацията за предполагаем заговор. Агенцията каза, че е работила с американски и чуждестранни въздушни превозвачи, за да въведат допълнителни мерки за безопасност при превозите на въздушни товари като част от продължаващите усилия за подобряване на сигурността.
Още: Украйна задържа шпионин, предавал на Русия данни за границата с Беларус