Американският журналист Марк Халперин е тормозил сексуално свои подчинени служителки докато е бил ръководител на политическата информация в телевизия Ей Би Си, съобщи телевизия Си Ен Ен като се позова на пет бивши негови колежки.
В изявление, изпратено до Си Ен Ен, Халперин частично признава валидността на обвиненията. „По онова време се стремях да имам взаимоотношения с жени, с които работех, включително и с такива на по-ниска длъжност. Сега разбирам, че поведението ми е било непристойно и е нанесло вреда на другите. Затова моля за извинение и се извинявам”, искрено пише Халперин.
„При тези обстоятелства възнамерявам да прекратя всекидневната си работа, докато не уредя въпроса какво трябва”, съобщи журналистът.
Той често се изявява като политически коментатор в предавания на телевизия Ем Ес Ен Би Си и Ен Би Си и е съавтор на бестселъра Game Change, залегнал в основата на едноименния филм от 2012 с Джулиън Мур и Уди Харълсън в главните роли, предаде БГНЕС.
„Марк напусна Ей Би Си преди повече от 10 години и срещу него не са постъпвали никакви жалби”, заявиха в тази връзка от телевизионната компания. „Смятаме историята с обвиненията за изключително тревожна. Марк Халперин ще се раздели с ролята си на участник (в предавания) докато не разберем изцяло как се е държал в миналото”, посочиха от Ем Ес Ен Би Си.
Жените, отправили обвинения срещу журналиста, настояват за анонимност. Те твърдят, че докато работел в Ей Би Си, Халперин ги тормозел сексуално, но в замяна не им е обещавал служебно издигане и не ги е заплашвал да им отмъсти, ако не отговорят на задирянията му.
Свидетелствата на потърпевшите се отнасят за периода от 90-те години докъм 2005. Жените не са се оплакали от Халперин на висшестоящите или в полицията, защото се страхували да не влязат в конфронтация с влиятелен в медийните среди човек.
Темата за сексуалния тормоз е изключително актуална в САЩ на фона на скандала около известния холивудски продуцент Харви Уейнстейн. Той беше изключен от Американската академия за киноизкуство, която присъжда наградите „Оскар” и от Гилдията на продуцентите. Преди това беше принуден да се оттегли от поста председател на съвета на директорите на The Weinstein Company.