Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Вечният календар" или ново 20 от Стив Ханке и компания

02 март 2020, 12:45 часа • 25904 прочитания

31 декември в неделя - завинаги. Рожденият ви ден винаги в сряда - завинаги. Коледа винаги в понеделник - завинаги. И няма 29 февруари - никога.

Не, това не е началото на нов sifi филм или новела, а научно аргументирано предложение на икономист и астрофизик от университета "Джонс Хопкинс".

Ще ви учуди, но това е една от разработките от последните години на Стив Ханке. Трудът е в сътрудничество с Ричард Хенри. Според учените този постоянен календар ще спестява по 575 долара на всеки на година. 

Идеята е известна като "Вечния календар" на Ханке и Хенри

Тя е отпреди няколко години, но покрай високосната 2020 г. бе подета от големите световни медии. Ханке и Хенри нашумяха там, след като преди дни телевизиите CNN, CBS, вестник “Вашингтон пост” и други големи американски и британски медии разказаха за новия календар и поканиха Ханке и Хенри да дадат подробности, пише "24 часа".

Предложението за реформа на календара с усмивка е наричано "борд на календара" от икономисти. Причината е некоректно известният у нас от 1997г. проф. Стив Ханке като "баща на валутния борд".

Всичко за разкритията от куфарчето на Ханке и случилото се наистина в края на 90-те години ще намерите в тези материали!

Как работи календарът на Ханке –Хенри

Както е известно, извънредният 29 февруари – 366-и ден във високосната година, се налага да се добавя всяка четвърта година, защото времето, за което Земята прави обиколка около слънцето, не е точно 365 дни, а четвърт ден повече. Защо 2020г. е високосна година?

Стив Ханке и Ричард Хенри предлагат съвсем нов календар, в който няма високосни години, а дните от всички седмици през годината са фиксирани към една и съща дата. Според разработката, феноменът "Петък 13ти" изчезва, защото датата 13-ти никога не се пада в петък.

Компенсация във времето все пак има: За сметка на премахнатия 29 февруари в календара, на всеки 5 или 6 години се добавя една седмица след 31 декември – нещо като удължена коледна и новогодишна ваканция.

Предимствата на календара

Пред CBS Ханке и Хенри разказаха, че той ще помогне за много по-рационално разпределение на графика на хората, ще премахне хаоса около графика на големи световни събития, ще фиксира ученическите ваканции, ще улесни и бизнеса, ще направи всичко предстоящо много по-предвидимо, а оттам и поддаващо се на организация.

Икономическия ефект от въвеждането на новия календар Ханке и Хенри изчисляват на спестени 575 долара на всеки един човек на планетата на година.

 

ОЩЕ ИНТЕРЕСНИ СТАТИИ:

ПОЛЕЗНО за коронавируса - как да се предпазим

5 практически упражнения за обаяние от французойките

Имени дни през март: Вижте кои празнуват

Как да дезинфекцирате дома си

Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес