Лидерът на мнозинството в Сената републиканецът Мич Макконъл рядко е влизал публично в спор с президента Доналд Тръмп , но информацията за планирано изтегляне на войски от Афганистан и Ирак беше достатъчна това да се случи, съобщава Mediaite. Макконъл изрази мнението си в Сената.
„Разбира се, всички войни трябва да приключат“, каза той. „Въпросът сега е как завършват и дали условията, при които приключват, са благоприятни или неблагоприятни за сигурността и интересите на Съединените щати. И нищо при обстоятелствата, пред които сме изправени днес, не предполага, че ако загубим решимост, терористите просто ще ни оставят на мира. "
Макконъл подчерта, че смята за много успешна външна политика на администрацията на Тръмп, от дипломатически успехи до военен сблъсък, срещу Ислямска държава.
Но по отношение на Ирак и Афганистан Макконъл заяви, че е загрижен за последиците от изтеглянето на войските.
„Нямаме стотици хиляди войници, ангажирани в битки в чужбина“, каза той. „Ние не сме окупационна сила. Днес нашето ограничено американско военно присъствие в Близкия изток подкрепя местните сили и дава възможност за многонационални усилия. Играем ограничена, но важна роля в защитата на американската национална сигурност и американските интереси срещу терористи, които не биха искали нищо повече, освен най-мощната сила в света просто да си събере багажа и да се прибере у дома. Те биха се радвали на това."
„Няма американец, който да не желае войната в Афганистан срещу терористите и техните помощници вече да е спечелена окончателно. Но това не променя действителния избор пред нас сега. Бързо изтегляне на американските сили от Афганистан сега ще навреди на нашите съюзници и ще зарадва хората, които ни желаят зло. Насилието, засягащо афганистанците, все още е широко разпространено “, каза той.
Макконъл дори стигна дотам, че сравни докладваните планове на президента с „изтеглянето при президента Обама от Ирак през 2011 г., което стимулира възхода на Ислямска държава и нов кръг от глобален тероризъм“.
Той каза, че „това ще донесе на отслабената и разпръсната Ал Кайда голяма пропагандна победа и ще й даде подновено убежище за планиране на атаки срещу Америка и това би било добре дошло за Иран“.