Американският медицински регулатор (FDA) вероятно ще одобри по-широкото използване на допълнителни (бустер) дози ваксина срещу коронавирус в страната през следващите няколко седмици. Това мнение беше изразено в неделя в ефира на телевизионния канал CBS от ръководителя на Националните здравни институти на САЩ (към Министерството на здравеопазването) Франсис Колинс, предаде БГНЕС.
"Мисля, разбира се, че през следващите седмици ще бъде взето решение за разширяване на използването на бустери извън списъка с категории хора, който беше одобрен в петък", каза той.
На 17 септември Консултативният съвет на Администрацията по храните и лекарствата към Министерството на здравеопазването на САЩ (FDA) отхвърли искане за масово приложение на бустерни дози на ваксината Comirnaty, разработена от американските и германските фармацевтични компании Pfizer и BioNTech. След кратка пауза обаче той проведе второ гласуване. В резултат на това беше одобрено използването на допълнителни дози от това лекарство, по-специално за американци на възраст над 65 години или страдащи от сериозни хронични заболявания.
"Мисля, че е много важно, че консултативният съвет на FDA гласува единодушно да се предоставят бустерни дози на хора над 65 години и в риск от инфекция, включително здравни работници. Започнахме да мислим в тази посока. Наличните доказателства трябва да предполагат същото да е необходимо за по-млади хора, които не са изложени на риск", каза Колинс. "Но мисля, че някои от данните, които получаваме, особено от Израел, свидетелстват в полза на факта, че е вероятно да стигнем до това решение", обяви Колинс.
Той каза също, че експертите проучват дали е възможно да се реваксинират хората, ваксинирани с една ваксина с друго лекарство. "Ще получим повече информация в рамките на две или три седмици. В момента нямаме отговор", добави шефът на Националните здравни институти на САЩ.
Междувременно Антъни Фаучи, директор на Националния институт по алергични и инфекциозни болести на САЩ, обяви, че се надява, че благодарение на мащабната ваксинационна кампания смъртността от коронавирус в страната няма да надхвърли 1 милион души, съобщи СNN.
"Надявам се това да не се случи", каза той. "И съм сигурен, че подобен сценарий не може да се счита за неизбежен. Имаме всички възможности за това - надеждни и ефективни ваксини както на теория, така и на практика. Ако по-голямата част от населението е ваксинирано, това определено няма да се случи", каза инфекционист номер едно в САЩ. Той припомни, че поне 70 000 000 американци имат право на безплатна ваксина, "но все още не са я получили".
Според университета "Джон Хопкинс", който прави изчисленията си въз основа на информация от федералните и местните власти, повече от 42 милиона случая на коронавирусна инфекция са регистрирани в САЩ от началото на пандемията, а над 673 000 души са починали. Страната е на първо място в света и по двата показателя.