Отрицателните възприятия за Китай се покачиха през последната година в много напреднали икономики, достигайки рекордни нива в редица страни, включително Великобритания, Германия и Австралия, установи проучване на Pew Research Center.
Докато все по-неблагоприятното мнение към Китай се ръководи до голяма степен от убеждението, че страната не се е справила добре с пандемията на коронавируса, при Америка положението е дори още по-лошо.
Проучването е проведено в 14 държави между 10 юни и 3 август, като 14 276 респонденти са запитани дали имат положителна или отрицателна гледна точка за Китай, колко добре смятат, че Китай е постъпил в борбата с пандемията и дали имат доверие в китайския президент Си Цзинпин да постъпи правилно по отношение на световните дела.
Мнозинството във всяка страна има негативни възгледи за Китай , вариращи от 86% в Япония и 85% в Швейцария, които поддържат това мнение, до 62% в Италия. Испанците имат подобно отношение като своите братовчеди от Средиземно море, тъй като 63% от испанците са имали негативно мнение.
Силно негативното мнение на Австралия за Китай - 81% са на това мнение - е за отбелязване, тъй като това число представлява промяна в мнението на австралийците. През последните няколко години страната имаше положително мнение за Китай за Китай, модел, който беше валиден и за Холандия и Обединеното кралство.
В Австралия, Обединеното кралство, Германия, Холандия, Швеция, САЩ, Южна Корея, Испания и Канада негативните възгледи достигнаха най-високите си точки, откакто центърът започна да анкетира тази тема преди повече от десетилетие.
Въпреки че през последното десетилетие възприятията за Китай обикновено се движат в отрицателна посока, тази тенденция рязко се ускори през последната година, вероятно поради пандемията на коронавируса, възникнала там.
В 14-те страни 61% казват, че смятат, че Китай е свършил лошо работата си с избухването на болестта, срещу 37%, които смятат, че страната е свършила добра работа. Единствената друга страна, в която мнозинството смята, че Китай е свършил лоша работа, са Съединените щати, където 84% са имали негативно възприятие за начина, по който се е справяла с болестта.
За разлика от това, анкетираните са имали предимно благоприятна представа за това как Европейският съюз, Световната здравна организация и техните собствени държави са се справили с пандемията: 60% смятат, че ЕС е свършил добра работа, 63% смятат, че СЗО го е направила, и 73% средно мислят така за собствената им страна.
Китайският президент Си Цзинпин също се срина рязко в оценките за благосклонност, като най-малко седем на всеки десет респонденти от всяка страна заявиха, че не са му имали доверие да направи правилното нещо по отношение на световните дела. Холандия имаше най-малко неблагоприятното мнение за президента, като 70% заявиха, че му нямат доверие - въпреки че този резултат представлява увеличение със 17 процента спрямо миналогодишния резултат.
Японците бяха най-критични: 84% от японците заявиха, че нямат доверие в него. В САЩ очевидно са променили мнението си през последната година, като 27% от хората са променили положителното си мнение в отрицателно.
Въпреки това Си Цзинпин не е най-малко популярният световен лидер. В повечето анкетирани страни хората вярват повече на китайския лидер, отколкото на американския президент Доналд Тръмп . Например 78% от германците не са имали доверие в китайската премиера, докато 89% са казали същото за Тръмп.
Като цяло сред анкетираните държави 83% от анкетираните нямат доверие на Тръмп, 78% нямат доверие на Си и 73% нямат доверие на руския президент Владимир Путин. За разлика от тях, мнозинство от 76% са имали доверие в германския канцлер Ангела Меркел, а 62% са имали положително мнение за френския президент Еманюел Макрон. Отношението към британския премиер Борис Джонсън беше повече „на кантар“: 48% заявиха, че имат доверие в него, срещу 46%, които се изказаха отрицателно.