Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

В Мексико има понижение на броя на убийствата, но статистиката всъщност е стряскаща

22 октомври 2019, 06:35 часа • 2223 прочитания

Мексико често влиза в новините с кървави престъпления и масови убийства, като само в последната седмица имаше два шокиращи случая. Въпреки това, статистиката сочи, че напоследък убийствата в Мексико намаляват, предаде БГНЕС на база на информация на Euronews.

За трети пореден месец се отбелязва спад на насилственото отнемане на живот, което идва като голямо облекчение за президента на страната Андрес Мануел Лопес Обрадор. Той пое управлението преди по-малко от година, като едно от основните му обещания беше, да се бори по-ефективно с наркокартелите, които са основния двигател на високите нива на тежки престъпления. Тактиката на Обрадор да се въздържа от директни конфронтации с престъпните организации, за да бъде избегната загубата на животи, обаче е критикувана в страната и чужбина.

Данните за септември, които показват спад със 7% спрямо същия месец през 2018 година, дават някакво основание на президента да защити политиката. Въпреки това, общият брой на убийствата за 2019 година може и да надхвърли рекордните 29 000, които бяха отчетени през 2018 година.

Политиката на избягване на конфликти влезе във фокуса на общественото внимание съвсем наскоро, след като властите решиха да освободят сина на известния наркобарон Хоакин Гусман "Ел Чапо", след като картела Синалоа тръгна да се сражава с полицията след задържането му. Критиците на решението изтъкват, че Синалоа за кратко превзеха град Кулиакан и такива действия на властите само ги окуражават, че ако вдигнат оръжие, ще постигнат целите си.

Проучване на общественото мнение сочи, че мексиканците са силно разделени по въпроса дали президента е прав да избягва конфронтациите с големите престъпни организации или не. Недоволните от освобождаването на Овидио Гусман са 49%. Около 45% смятат, че Андрес Мануел Лопес Обрадор е взел правилно решение. Президентът каза, че директно сражение заради Гусман-младши е щяло да доведе до смъртта на много полицаи и вероятно цивилни, а опозицията се опитва да използва случая за "ирационална кампания".

Въпреки усилията на Обрадор, мексиканците продължават да нямат доверие на властта в страната. Проучвания показват, че 63,5% от гражданите смятат, че картелите са по-силни от централната власт в Мексико.

Предшествениците на Обрадор опитаха и обратната стратегия. През 2006 година президентът обяви война на картелите и изпрати след тях армията. Оттогава бяха убити шокиращите 200 000 души, като влиянието на престъпните синдикати и обема на техния бизнес не са много по-различни.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес