Украинският президент Петро Порошенко поиска помощта на ЕС и САЩ за осигуряването на връщането на полуостров Крим към Украйна.
Той обаче не даде подробности около това как възнамерява да си върне полуострова, който беше присъединен от Русия седмици след свалянето на проруския украински президент Виктор Янукович от власт през 2014 г.
В изказване на пресконференция настоящият държавен глава заяви, че Киев ще стартира „международен процес“, чиято цел ще бъде възстановяване на оригиналните граници на Украйна, посочва "Франс прес".
„Борбата за връщането на Крим остава приоритет“, каза той. Порошенко добави, че според него най-добрият начин за стартирането на този процес е форматът „Женева плюс“, който включва САЩ и ЕС и вероятното участие на членовете на Меморандума от Будапеща.
Споразумението от 1994 г. осигурява западна и руска защита на Украйна в замяна на отказ от ядрения си арсенал и присъединяване към договора за неразпространение на ядрено оръжие. Страни по него са Украйна, Русия, САЩ и Великобритания.
В своето изказване държавният глава също така заяви, че Киев е готов да преговаря по отношение на дълга от 3 млрд. евро към Русия, допълва БГНЕС.
Споразумението за финансирането беше сключено по време на предишния президент Янукович като според Киев той е бил предоставен от Москва при преференциални условия като подкуп за решението на Янукович да се откаже от подписване на споразумението за свободна търговия с ЕС.
Новото правителство в Украйна иска Русия да приеме отписване на дълга в размер на 20%. Москва отказа като дори заплаши да предприеме правни действия срещу Украйна.
Порошенко заяви на пресконференцията, че позицията на неговата страна към Русия „не може да се различава от условията за преструктуриране, които имаме с други инвеститори“, но „ние също така демонстрираме нашата максимална прозрачност и желание да преговаряме“.
„Ако руската страна го счете за възможно, ние незабавно ще започнем преговори“, допълни държавният глава.