Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Турция и САЩ в съвместна операция срещу "Ислямска държава"

24 август 2015, 17:47 часа • 5028 прочитания

Турция и САЩ скоро ще започнат "всеобхватни" въздушни операции срещу джихадистите от Ислямска държава (ИД) в зоната в северна Сирия, която граничи с Турция, заяви турският външен министър Мевлют Чавушоглу.

Подробните разговори между Вашингтон и Анкара по планирането на операциите завършили в неделя и в бъдещите действия било възможно да се включат регионални съюзници като саудитска Арабия, Катар и Йордания, както и Вликобритания и Франция. "Тепническите разговори приключиха вчера и скоро ще започнем операцията, всеобхватна операция срещу Дауш (ИД)", заявил Чавушоглу в интервю за Ройтерс.

Анкара и Вашингтон планират провеждане на операция за въздушно подпомагане на силите, които Вашингтон оценява като умерени кирийски бунтовници. Военните действия ще целят изтласкването на ислямистите от ИД от зона с дължина около 80 км Дипломати твърдят, че прекъсването на достъпа на халифата до турската граница, през която джихадистите имат възможност да получават достъп до чуждестранни бойци и доставки на муниции, може да промени разположението на силите. Американски бойни самолети от турската база в Инджирлик вече започнаха обстрела на обекти на джихадистите в Сирия и Ирак, информира БГНЕС.

По думите на Чавушоглу операцията също така щяла да бъде и послание към сирийския президент Башар Асад и оказване на натиск върху неговата администрация за започване на преговори и търсене на политическо решение на гражданската война в Сирия.

Анкара от дълго време отстоява позицията, че траен мир в Сирия може да бъде постигнат с падането на Асад от власт. Американски представители дават ясно да се разбере, че действията на коалиционните сили ще бъдат фокусирани върху изтласкване на джихадистите от района. "Нашата цел трябва да е изкореняването на Даеш от Сирия и Ирак, в противен случай не можем да постигнем стабилност и сигурност... Но елиминирането на причините за положението в Сирия също е ключово, и естеството това е управлението там", каза Чавушоглу.

Той също така даде ясно да се разбере, че силите на сирийските кюрдски милиции които доказаха, че са полезен съюзник за Вашингтон, няма да играят никаква роля в "зоната за сигурност" която съвместната военна операция има за цел да създаде.

Анкара е загрижена, че кюрдските милиции и техните съюзници се стремят да обединят кюрдските кантони в северна сирия и се страхува, че тези амбиции ще подсилят сепаратистките настроения сред кюрдите и в Турция. Чавушоглу изрази мнение, че Анкара предпочита "зоната за сигурност" да бъде контролирана от бойци от умерените бунтовнически сили, не от кюрдските милиции. По думите му Анкара и Вашингтон били предали директно това послание на сирийските кюрди.

Анкара гледа с недоверие на сирийските кюрдски милиции заради тесните им връзки с поставената извън закона в Турция Работническа партия на Кюрдистан (ПКК), която от три десетилетия води въоръжена борба в Турция. От един месец турската военна авиация атакува предимно лагери на ПКК, и много по-рядко мишени на халифата. Критици на Анкара твърдят, че под прикритието на "синхронизирана война срещу терора" включително с ролята си във водената от САЩ коалиция, Турция атакува ПКК и се опитва да подави кюрдските политически и териториални амбиции. Анкара отрича тези обвинения.

Според дипломатически източници в Анкара от Турция в Сирия скоро ще премине втора група обучени от американци сирийски бунтовници – около 60 души.

Чавушоглу е предпазлив в отговора си на въпрос дали подобрените отношения на Иран със Запада могат да подобрят перспективите за намиране на дипломатическо решение на кризата в Сирия. "Много се радваме, че Иран нормализира дипломатическите си връзки с много западни страни... Но ситуацията в сирия, или в региона включително Йемен и Ирак, е съвсем различна от ядрената сделка. Очакваме от Иран много повече от конструктивна роля в Сирия, Ирак и Йемен", допълни Чавушоглу.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес