Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Тръмп засили натиска срещу социалните мрежи и технологичните гиганти

12 юли 2019, 06:55 часа • 2130 прочитания

Президентът на САЩ Доналд Тръмп активизира атаките си срещу гигантите от Силиконовата долина с призив за "регулаторни и законодателни решения" за това, което той определи като "несправедливо третиране на консерваторите от основните онлайн платформи", предаде БГНЕС.

На среща за социалните медии в Белия дом между Тръмп и консервативни активисти, които са били ограничени от социалните медии от тяхна гледна точка, не бяха поканени представители на интернет компаниите. Но президентът обяви, че ще покани тези компании през следващите седмици за "голяма среща и истински разговор" по темата.

Говорейки пред своите поддръжници, Тръмп повтори аргумента си за политическа пристрастност, твърдейки, че някои активисти са блокирани или ограничени в социалните платформи.

Тръмп, активен потребител на Twitter, който има повече от 60 милиона последователи, отново се оплака от "ужасни пристрастия" в социалните медии и обеща да им отговори. Той не предложи конкретно решение, но каза, че е наредил на администрацията си "да проучи всички регулаторни и законодателни решения за защита на свободата на словото на всички американци".

Срещата разпали опасенията, че Белият дом може да се опита да премахне правната рамка, която защитава онлайн услугите от отговорност за вредно съдържание, публикувано от други, но хоствано на техните платформи. Активисти в областта на цифровите права предупредиха, че премахването на защитата - раздел 230 от закона от 1996 г. - може да подкопае свободата на словото и интернет екосистемата.

"Правителството не трябва да изисква или да принуждава посредници да премахнат конституционно защитената реч, която правителството не може да забрани директно", се казва в писмо, подписано от 27 организации за граждански и дигитални права и 50 учени. В писмото се казва, че подобни искания биха нарушили Първата поправка на Конституцията на САЩ относно свободата на изразяване.

Тръмп многократно е твърдял, че фирми като Facebook, Google и Twitter, които не са били поканени на срещата на върха, дискриминират него и поддръжниците му, въпреки че собственият му профил в Twitter има близо 62 милиона последователи. Големите интернет фирми категорично отричат обвиненията в политически пристрастия.

"Интернет компаниите не са предубедени срещу политическата идеология, а консервативните гласове са използвали социалните медии с голям ефект. Интернет компаниите зависят от доверието на техните потребители от целия политически спектър, за да се развиват и да успеят", казва Майкъл Бекерман, президент на интернет асоциацията, която включва Twitter, Facebook и Google.

Асоциацията за компютърна и комуникационна индустрия, търговска група, чиито членове включват Facebook и Google, заяви, че събитието в Белия дом "изглежда, е предназначено да сплаши компаниите да се отнесат благосклонно към съдържанието на всеки, който е бил на събирането". "Никое частно дружество не бива да се притеснява от правителството, да премахне нежелано съдържание, такова което нарушава фирмената политика", заяви в изявление президентът на Асоциацията за компютърна и комуникационна индустрия Ед Блек.

"Сайтовете на социалните медии може да искат да позволят много видове реч, но не трябва да бъдат задължавани да останат неутрални по отношение на омразата или религиозната нетърпимост. Ако онези, които се оплакват на срещата не са удовлетворени от политиката на една компания срещу нежелателно съдържание, има много конкуренти, от които да избират", допълни Блек.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес