Американският президент Доналд Тръмп и създателят на социалната мрежа Facebook Марк Зукърбърг влязоха в задочен словесен спор чрез социалните мрежи.
Тръмп обвини Facebook, че е "против него", което веднага беше отречено от социалната мрежа. Размяната на реплики дойде в момент, когато Зукърбърг решаваше дали да сътрудничи на Конгреса при разследване за евентуално руско влияние върху президентската кампания в САЩ. Facebook взе решение да предостави на Конгреса съдържанието на съобщения с политически характер, финансирани от руски субекти чрез закупуване на рекламно място в социалната мрежа. Според пресата тези съобщения са целели да създадат у американците политическо напрежение по различни въпроси, така че това да навреди на тогавашния кандидат за президент от демократическата партия Хилари Клинтън. Кремъл отрича каквато и да е било намеса в изборите в САЩ.
Facebook винаги е бил против Тръмп, написа американският президент в Twitter. Според него и издания като The New York Times и The Washington Post също са негови противници.
"Тръмп казва, че Facebook е против него. Левицата твърди, че ние сме помогнали на Тръмп. Двата лагера са недоволни от идеи и съдържание, които не им харесват“, отговори Зукърбърг във Facebook. Според него социалната мрежа е "платформа за всякакви идеи".
Междувременно социологическа анкета на PerryUndem сред 1003 афроамериканци показа, че 84% от запитаните се тревожат за начина, по който Доналд Тръмп управлява страната и считат, че той върви в неправилна посока.
Общо 63% от анкетираните са казали, че с Тръмп като президент, се чувстват обезпокоени. 45% са заявили, че се страхуват, а 42% - че са гневни. Само 12% от запитаните са оптимисти. 5% са на мнение, че политическите решения на настоящия президент ще се отразят благоприятно на тях самите, а 64% мислят обратното. Анкетиращите са задали и въпроса на кого гласуват доверие. Отговорът в 92% от случаите е бил – на бившия президент Барак Обама и съпругата му Мишел Обама. 81% са посочили организацията Black Lives Matter ("Животът на чернокожите има значение"), която остро се противопоставя на случаите на полицейско насилие срещу чернокожи.
Афроамериканците представляват 13% от пълнолетното население на САЩ.