Президентът на САЩ Доналд Тръмп е бил разубеден да атакува подземен завод в иранския град Натанц, предназначен за обогатяване на уран, съобщава БГНЕС, позовавайки се на „Ню Йорк Таймс“. Според изданието, на среща в Белия дом миналия четвъртък Тръмп се интересувал от това, какви възможности за конкретни действия по отношение на гореспоменатото иранско ядрено съоръжение има през следващите седмици. Вицепрезидентът на САЩ Майк Пенс, държавният секретар Майк Помпео, изпълняващият длъжността министър на отбраната Кристофър Милър, председателят на Комитета на началниците на щабовете на въоръжените сили генерал Марк Мили и други разубедили държавния глава на САЩ да използва сила.
Предполага се, че атаката срещу завода в Натанц би могла лесно да се превърне в мащабен конфликт в Близкия изток в рамките на седмици, който след резултатите от общите избори в САЩ да стане последен в работата на републиканската администрация. Според изданието това може да е ракетна атака или кибератака. Длъжностните лица, присъстващи на срещата са напуснали Белия дом уверени, че за използването на американска военна сила срещу Иран вече не може да става и дума. Републиканската администрация не отговори на искането на вестника за коментар по публикацията.
Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) в поверителен доклад е стигнала до заключението, че Техеран продължава да увеличава обема на нискообогатен уран над нивото, установено в Съвместния всеобхватен план за действие (JCPOA) по иранската ядрена програма. В доклада се твърди, че Иран е инсталирал и първата каскада от модернизирани центрофуги в подземния завод в Натанц, но все още не ги е напълнил с уран. През септември 2020 г. Иран обяви, че след пожара в ядреното съоръжение в Натанц е решено да се започне създаването на нов цех за производство на центрофуги за обогатяване на уран.
JCPOA беше подписан от Иран, постоянни членове на Съвета за сигурност на ООН (Русия, Великобритания, Китай, САЩ, Франция) и Германия през 2015 г. Сделката ограничи ядреното развитие на Техеран в замяна на премахването на санкциите на ООН и едностранните ограничителни мерки на САЩ и ЕС. Иран се ангажира в продължение на 15 години да не обогатява уран с повече от 3,67% и да поддържа запасите от обогатен уран на ниво, което не надвишава 300 кг, както и да не изгражда допълнителни реактори с тежка вода, да не натрупва тежка вода и да не разработва ядрено взривно устройство. През 2018 г. САЩ обявиха оттеглянето си от JCPOA и наложиха икономически санкции срещу Иран.