Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Топ епидемиологът на САЩ: Американците да празнуват вкъщи Деня на благодарността

19 октомври 2020, 10:10 часа • 3072 прочитания

С оглед нарастващия брой на хоспитализираните с коронавирус в САЩ, гражданите трябва да преразгледат плановете си за събирания по повод Деня на благодарността, заяви д-р Антъни Фаучи, директор на Националния институт по алергични и инфекциозни болести. Традиционните срещи по този повод са сериозен риск за разпространение на вируса, каза той пред телевизия CBS News.

В този случай американците ще трябва да избират между семейните събирания и своята и на останалите сигурност.

За съжаление, това е риск, каза Фаучи – пристигат хора от места извън населеното място, събират се в затворени помещения, не знаете какъв е здравният им статус.

По информация на „Индипендънт”, месец преди Деня на благодарността около 700 американци всеки ден умират от коронавирус. Броят на смъртните случаи вече надхвърли 210 000. Въпреки, че не е имало рязко нарастване на процента на заразените и хоспитализираните във всички щати, в много от тях е регистриран скок и дори рекорд.

На въпрос как ще изглежда лично неговият Ден на благодарността, д-р Фаучи заяви, че ще бъде „много по-различен”.

„Бих искал да го прекарам с децата си, но те са в три различни щата. За да стигнат дотук, всички трябва да отидат първо на летището, да се качат в самолета, да ползват обществен транспорт. Самите те заради загрижеността си към мен и моята възраст решиха да не се връщат у дома за Деня на благодарността”, каза епидемиологът, цитиран от БГНЕС.

Миналата година повече от 50 милиона американци са пътували, за да видят семействата си, като повечето са използвали автомобили. В момента пътуването между отделните щати не е забранено, но всеки от тях има различни правила за карантина и социална дистанция. В някои от тях е в сила задължителна 14-дневна карантина при пристигане от друго населено място.

Според последните данни на "Джонс Хопкинс", в САЩ потвърдените случаи за последните 24 часа са 8 154 206, а според Worldometers – 8 387 799. Смъртните са 219 669 според американския университет и 224 730 според Worldometers. За оздравели се считат 5 457 684 според Worldometers, но 3 234 138 според "Джонс Хопкинс". На 18 октомври има 44 941 нови случая според Worldometers т.е. 9292 по-малко на дневна база. Има обаче изрично уточнение от 2 септември – съобщават се вече потвърдените случаи с COVID-19 според PCR тест и със специфичен контакт с доказан случай на COVID-19 или доказан клъстер, като установените случаи с бързи тестове за антитела не влизат в бройката – те отиват в категория „вероятни, за оценка”, а смъртните случаи се броят след патологична оценка. Досега се съобщаваха само PCR тестовете. Смъртните случаи са 448 т.е. 190 по-малко от 17 октомври.

Коронавирусът по света

Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес