Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Съдът на САЩ разглежда жалба по делото за забрана на TikTok

10 януари 2025, 06:15 часа • 339 прочитания

Върховният съд на САЩ ще разгледа жалбата на TikTok срещу закона, който може да доведе до забраната й в страната. Това ще се случи, ако ByteDance, китайският собственик на приложението, не продаде платформата. Законът, подписан от президента на САЩ Джо Байдън през април, ще блокира TikTok от магазините за приложения и уеб хостинг услугите в САЩ, освен ако ByteDance не направи сделка до 19 януари. Правителството на САЩ твърди, че TikTok позволява на Пекин да събира данни и да шпионира потребителите, както и че е канал за разпространение на пропаганда, пише БГНЕС.

Още: Албанският премиер: Трябва да защитим децата от пъкъла в TikTok

Защо TikTok e опасен

Още: Забраната на ТикТок в Албания предизвиква дебати относно свободата на словото

Китай и ByteDance категорично отричат тези твърдения. TikTok счита, че Законът за защита на американците от приложения, контролирани от чуждестранни противници - нарушава правата му по Първата поправка. „Вярваме, че Съдът ще установи, че забраната на TikTok е противоконституционна, така че над 170 милиона американци на нашата платформа да могат да продължат да упражняват правата си на свобода на словото“, заяви говорител на платформата.

Жалбата

„Конгресът въведе огромно и безпрецедентно ограничение на словото“, се казва в жалба до Върховния съд, подадена от TikTok, която има повече от 170 млн. месечни потребители в САЩ. Ако законът влезе в сила, той ще „закрие една от най-популярните платформи в Америка в деня преди встъпването в длъжност на президента“, заявиха от TikTok. „Това на свой ред ще заглуши изказванията на потребителите и на многобройните американци, които използват платформата, за да общуват по въпроси, свързани с политиката, търговията, изкуството и други обществено значими въпроси. Потребители – както и безброй много малки бизнеси, които разчитат на платформата – също ще бъдат жертва на значителни и невъзстановими парични и конкурентни вреди“, се казва още в съобщението.

Потенциалната забрана може да влоши отношенията между САЩ и Китай в момент, в който Доналд Тръмп се подготвя да встъпи в длъжност като президент на 20 януари. На 16 декември Тръмп заяви, че има „топло отношение“ към TikTok и че неговата администрация ще разгледа приложението и потенциалната забрана. Новоизбраният президент се появи като малко вероятен съюзник на TikTok на фона на опасенията, че забрана на приложението главно ще облагодетелства Meta, компанията майка на Facebook, собственост на Марк Зукърбърг.

Още: Руски съд глоби TikTok с 3 милиона рубли

Позицията на Тръмп отразява консервативната критика на Meta за предполагаемо потискане на дясно съдържание, включително забрана на самия бивш президент във Facebook след бунта в Капитолия на САЩ на 6 януари 2021 г., организиран от негови поддръжници. Подкрепата на републиканеца за TikTok бележи обрат в сравнение с първия му мандат, когато той се опита да забрани приложението поради подобни опасения за сигурността. Правителството на САЩ твърди, че платформата позволява на Пекин да събира данни и да шпионира потребителите. То твърди също, че услугата за хостинг на видеоклипове е канал за разпространение на пропаганда. Китай и ByteDance категорично отричат тези твърдения. По-рано този месец тричленен състав на американския апелативен съд единодушно потвърди предпоставката на закона, че освобождаването на TikTok от китайска собственост „е от съществено значение за защитата на националната ни сигурност“. 

Още: Тръмп иска съдът на САЩ да спре действието на закона за забрана на TikTok

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес