Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Смърт на Путин и удар по Кремъл: Какви сценарии са обсъждали САЩ според "Пентагонлийкс"

12 април 2023, 18:00 часа • 15252 прочитания

Американското разузнаване разглежда "непредвидени сценарии" за развитието на войната в Украйна, включително смъртта на руския президент Владимир Путин. Това съобщава The New York Times, позовавайки се на предполагаем секретен документ, който се появи в социалните мрежи в резултат на изтичането на информация от Пентагона.

В документа са представени общо четири сценария, които биха могли да повлияят на хода на войната - смъртта на Владимир Путин, смъртта на украинския президент Володимир Зеленски, промяна в ръководството на руската армия и "украински удар по Кремъл".

Във файла се казва, че войната вероятно ще бъде продължителна и всеки от сюжетите има потенциал да ескалира, да сложи край на конфликта чрез преговори или да няма значително въздействие.

В случая с хипотетичния сценарий за украински удар по Кремъл The New York Times не обяснява за какво точно става дума. В същото време медията пише, че при такъв развой на събитията, според американското разузнаване, Путин може да започне пълномащабна мобилизация и да обмисли възможността за използване на тактическо ядрено оръжие.

ОЩЕ: Спекулация за ядрен инцидент в база на САЩ повдига въпроси относно сигурността на ядрените оръжия

Друг вариант за развитие на събитията в този случай е, че страховете в обществото могат да принудят президента на Русия да започне преговори за разрешаване на конфликта, се твърди в секретния файл.

Както отбелязва вестникът, администрацията на Джо Байдън е особено обезпокоена от евентуален украински удар по Москва, тъй като това може да предизвика рязка ескалация от страна на Русия. Тези опасения са една от причините, поради които САЩ не желаят да снабдяват Киев с оръжия с далечен обсег на действие - поне според публичните изказвания на официалните лица от Вашингтон.

В изтеклия документ не се съдържа оценка на вероятността за конкретен сценарий. Изданието нарича файла "типичен" за разузнаването - той има за цел да помогне на военните, политиците и законодателите при оценката на възможните резултати от важни събития. Документът е обозначен като "RELIDO", т.е. високопоставени служители могат да разкриват информация от него на чуждестранни партньори. На него е изписана датата 24 февруари и е отбелязано "една година", което предполага, че анализът е направен на годишнината от началото на пълномащабната война на Русия в Украйна.

Представители на САЩ отказват да потвърдят или отхвърлят автентичността на документа, част от т.нар. "Пентагонлийкс".

Изтеклите документи са част от масив от класифицирани военни и разузнавателни файлове на САЩ и НАТО, които се появиха в социалната мрежа Discord. Оттогава Пентагонът започна разследване, за да установи първоначалния им източник, който все още е неизвестен.

Администрацията на Джо Байдън определи теча като "сериозен риск за националната сигурност". Според Украйна документите, разпространени в руското информационно пространство, са били подправени с "Фотошоп". Киев все пак ще изчака резултатите от разследването на САЩ.

Южна Корея твърди, че значителна част от секретните файлове, изтекли от САЩ, са фалшиви.

Някои анализатори заявиха, че има файлове, които изглеждат променени. Но американски медии, включително CNN и The New York Times, съобщиха, че служители от Вашингтон смятат, че много от файловете са легитимни.

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес