Министерството на енергетиката на САЩ прие решение да забрани на своите служители и учени да участват в програми, насочени към привличане на талантливи, обещаващи кадри, спонсорирани от Китай и още няколко други страни. Списъкът включва Русия, Иран и КНДР, съобщи The Wall Street Journal, цитиран от БГНЕС.
Още: Пентагонът е удвоил броя на американските войски в Сирия преди свалянето на Асад
Още: "Файненшъл таймс" обяви Доналд Тръмп за "Личност на годината"
"Тези действия се предприемат, за да се защитят американските национални интереси в областта на сигурността и науката", обясни пред медията заместник-министърът на енергетиката на САЩ Дан Брулет. "Трябва да работят или с нас, или с тях", добави той.
Според вестника, забраната се прилага за служителите на отдела, които работят в него по договори за учени и потенциални получатели на безвъзмездни средства от министерството. На тях ще им бъде забранено да пътуват по покана за съответни събития или да предават своя опит и знания на колегите си от споменатите по-горе страни.
Както е обяснено в публикацията, забраната е въведена в съответствие с политиката на администрацията на президента Доналд Тръмп, насочена към засилване на противопоставянето на кражбата на американските технологии и интелектуална собственост. Министерството на енергетиката на САЩ включва 17 национални лаборатории, включително Националната лаборатория Брукхейвън на Лонг Айлънд (Ню Йорк). В Брукхейвън се фокусират върху ядрената физика, ядрената медицина, занимаваща се с дистанционна радиационна терапия, използването на радионуклидни фармацевтични препарати в диагностиката и лечението, както и изучаването на ефектите от космическата радиация върху хората с оглед на бъдещи полети до Марс.
Още: Доналд Тръмп изпробва нова прическа? (ВИДЕО)
Още: Пъф Деди се е явил пред федералния съд
Във Вашингтон приключи новия кръг от търговски консултации между САЩ и Китай, който започна на 30 януари. За преговорите пристигна вицепрезидентът на Държавния съвет на Китай Лю Хе. Американската страна бе представена от своя представител за търговските преговори Робърт Лайтхайзер, финансовия министър Стивън Мнучин, министъра на търговията Уилбър Рос, ръководителя на Националния икономически съвет на Белия дом Лорънс Къдлоу и ръководителя на Националния съвет за търговия в Белия дом Питър Наваро.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Блинкен: Бунтовниците от Сирия могат да извлекат поука от талибаните
Китай и САЩ постигнаха напредък в възстановяването на баланса в двустранната търговия, износа на технологии и защитата на правата на интелектуална собственост, заяви като резултат от търговските преговори на среща с президента Тръмп в Белия дом, ръководителят на китайската делегация и вицепрезидент на Държавния съвет на Китай Лю Хе.