САЩ са готови да подпомагат финансово Украйна с 1,5 млрд. долара месечно по време на войната и настояват европейските си съюзници да се ангажират с подобни суми. Това съобщи Bloomberg, цитирайки свои източници.
Администрацията на Джо Байдън, която миналата седмица подписа грантове за отпускане на 4,5 млрд. долара до края на годината, е провела разговори с представители на Европейския съюз, включително през последните дни, и е настояла Европа „да направи повече“.
Тъй като ЕС води вътрешни спорове за изпълнението на предишните си ангажименти, съюзниците обсъждат по-редовен механизъм за подпомагане на украинската икономика в условията на продължаваща война, казва един от източниците. Длъжностните лица са били предупредени, че в Конгреса, чието одобрение е необходимо за по-дългосрочна подкрепа, ще се появят все повече искания за по-пълно разпределение на тежестта между съюзниците, гласи информацията на друг от цитираните.
Международният валутен фонд вече заяви, че Украйна се нуждае от около 5 млрд. долара всеки месец, за да покрие основни услуги и да поддържа икономиката си. Миналия месец страната получи около 2 млрд. долара помощ, което е по-малко от 4,7-те милиарда през август, каза министърът на финансите Сергей Марченко.
Очаква се лидерите на ЕС да обсъдят финансовите нужди на Киев, които според проектобюджета за 2023 г. възлизат на 38 млрд. долара. Това ще се случи на среща на върха в ротационния председател на Съвета на ЕС Чехия тази седмица.
Миналата седмица на дипломатите, подготвящи срещата на лидерите, е било съобщено, че очакваните нива на финансиране от страна на европейските държави ще бъдат сходни с месечните 1,5 млрд. долара, които САЩ са готови да предоставят, казва един от източниците на Bloomberg. Редица висши служители на ЕС са „изключително разочаровани“ от бавното вземане на решения за финансова подкрепа за Киев.
На фона на разногласията между държавите членки относно подробностите на пакета от 9 млрд. евро, през миналото лято блокът изплати 1 млрд. евро, бяха одобрени и други 5 млрд., но все още не са предоставени на Украйна. Неизплатените 3 млрд. евро, които остават, са блокирани заради въпроси от сорта дали помощта да бъде под формата на безвъзмездни средства или заеми, а и как да се структурират гаранциите.