САЩ предложиха на страните от Г-7 да създадат дружество със специална цел, което да емитира облигации на стойност 50 млрд. долара от печалбите, генерирани от замразените руски активи. Целта е приходите да се използват за подпомагане на Украйна, съобщи Bloomberg на 21 март.
От началото на пълномащабната инвазия на Русия в Украйна страните от ЕС, Г-7 и Австралия са обездвижили около 300 млрд. долара от активите на Руската централна банка. Вашингтон, Брюксел и Киев отдавна обсъждат законни начини за насочване на тези средства в помощ на усилията за възстановяване на Украйна. ЕС вече има решение: Печалбите от запорираното руско имущество да отидат в полза на Киев.
ЕС цели да предоставя на Украйна по 3 милиарда евро годишно от печалбите от замразените руски активи, като предложението на Еврокомисията е 90% от тези средства да отиват директно за закупуване на оръжие.
Още: И австрийският канцлер е против печалбите от руските активи да отидат за оръжия за Украйна
Планът на САЩ
Bloomberg пише, че специалното дружество, което САЩ планират, ще наеме около 280 млрд. долара от тези средства и ще ги използва за обезпечаване на облигации.
В Групата на седемте (Г-7) влизат Великобритания, Канада, Франция, Германия, Италия, Япония и САЩ.
По-рано тази година страните от Г-7 обявиха, че разработват стратегии за емитиране на дълг в подкрепа на Украйна, като използват руските активи като предпазна мрежа за изплащане.
Още: Готов е законът, с който ЕС ще праща пари от замразени руски активи на Украйна
Президентът на САЩ Джо Байдън наскоро подкрепи американското законодателство, което ще позволи конфискуването на някои замразени руски средства и пренасочването им към Украйна, след като месеци наред не подкрепяше директното изземване на активите.
Снимка: iStock
Администрацията на Байдън е подложена на значителен натиск да разработи нови механизми за помощ на Киев, тъй като републиканците в долната камара на Конгреса на САЩ продължават да се бавят с отпускането на над 60 милиарда долара за Украйна.
В началото на 2023 г. Световната банка оценява, че общите разходи за възстановяването на Украйна ще възлязат на 411 млрд. долара. Украинският министър на външните работи Дмитро Кулеба коментира по-рано тази година, че пълният размер на руските активи може да покрие над 80% от разходите за възстановяване.
Още: Унгария пак е срещу Украйна: Ще блокира печалбите от замразените руски активи
Може ли България да помогне?
Попитан дали в България има замразени руски активи, на 22 март премиерът в оставка Николай Денков отвърна пред медии в Брюксел: "Липсва приет закон, който да позволява да се замразяват активите и да се управляват. Има такъв подготвен законопроект от колеги от ДБ. Не, няма в националното законодателство такава възможност днес".