Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

САЩ разширяват военното си присъствие в Карибския басейн

07 април 2020, 08:24 часа • 1678 прочитания

Когато по-рано миналата година президентът Доналд Тръмп обяви вариантите за справяне с политическите и хуманитарни последици от силния захват на властта във Венецуела от страна на Николас Мадуро, той осъзна, че суровата му реторика срещу южноамериканския лидер не е подкрепена от проявление на сила в региона.

Това беше поправено в сряда, след като Тръмп, заобиколен от висши служители на администрацията си, обяви разширено военно присъствие в близост до бреговете на Венецуела – нещо, невиждано от десетилетия.

Министърът на отбраната Марк Еспър, директорът на Съвета за национална сигурност Робърт О'Брайън и генералният прокурор Уилям Бар казаха по време на пресконференцията, че допълнителните военни са предназначени за „операции срещу наркотрафика“, но също така са насочени към спирането на средствата за Мадуро и най-близките му съюзници, срещу които в САЩ неотдавна бяха повдигнати обвинения за наркотрафик.

„Когато започнахме политиката за максимален натиск през януари, президентът анализира какви са нашите военни активи в Западното полукълбо, защото очевидно всички опции бяха и са на масата“, каза висш служител на администрацията пред Miami Herald, цитиран от БГНЕС.

„Нямаше баланс. По-голямата част от активите ни бяха в Близкия изток, Азия и т.н., така че той помоли да бъдат калибрирани, за да има необходимото присъствие в района, за да види къде отива тази ситуация по отношение на Венецуела, добави служителят.

Този ход е в съответствие с дългогодишното убеждение на Тръмп, че САЩ не трябва да харчат ресурси за отдалечени региони, заяви официалният представител. Преминаването на Мадуро от "нелегитимен" към публично обвинение "нарко-терорист", предостави обосновка за военните действия, въпреки данните на правителството, според които Венецуела не е основна транзитна страна за пристигащия в САЩ кокаин.

Официалният представител също посочи дестабилизацията, която венецуелските политически и хуманитарни кризи са причинили в региона, като милиони венецуелци бягат към съседните страни, като още един императив за разширяване на военното присъствие на САЩ в Западното полукълбо.

Президентът на Колумбия Иван Дуке е един от най-силните гласове, които искат повече подкрепа за справяне с мигрантите, но също и с „наркотерористите“ от двете основни партизански групи - FARC и ELN - и двете подкрепяни от Мадуро във Венецуела.

Еспер публикува списък на силите, мобилизирани за мисията, включително разрушители на ВМС, катери на бреговата охрана, бойни кораби на ВМС, хеликоптери, патрулни самолети на ВМС P-8, заедно с тези на военновъздушните сили E-3 AWACS и E-8 JSTARS за изпълнение въздушно наблюдение, контрол и комуникации.

Операцията включва групи за подпомагане на силите за сигурност. На пресконференцията в сряда генерал Марк Мили, председател на Съвместния началник-щаб, заяви, че има „хиляди“ моряци, войници, летци и пехотинци.

Част от експертите са били изненадани от някои активи, мобилизирани в региона. „Тук има изброено сериозно военно оборудване“, каза Адам Исааксон, директор на Програмата за надзор на отбраната във Вашингтонската служба за Латинска Америка.

„Не мога да си спомня последния път, когато в Карибите или източното Тихоокеанско крайбрежие е имало разрушители на ВМС на САЩ за операции, а не за учения. И всеки самолет E-3 AWACS струва повече от четвърт милиард долара “, написа той в Туитър.

Според Южното командване на САЩ, което отговаря за провеждането на операцията в Карибите и Тихоокеанския регион, тези самолети вече са били използвани в региона.

„AWACs е един от самолетите, които сме използвали за извършване на операции по откриване и наблюдение в миналото“, заяви пред Miami Herald Жозе Руис, служител за връзки с медиите в Southcom. „Доколкото става въпрос за корабите на ВМС, те са един от активите, който позволява предотвратяване на доставките на наркотици към САЩ.“

Подобни "силови структури" на бреговата охрана - патрулни самолети, кораби с летателни палуби, хеликоптери и военни отряди - са стандарт при подобни операции, каза Руиз.

Командирът на Южното командване, военноморски адмирал Крейг Фалер, се застъпи за повече ресурси за операции срещу наркотрафика в Централна и Южна Америка. В изслушване пред Конгреса през март той обяви, че военното присъствие на САЩ ще се увеличи в региона по отношение на кораби, самолети и сили за сигурност, за да „успокои партньорите“ в борбата с „незаконния наркотероризъм“.

Новините за операцията обезпокоиха венецуелските лидери и съживиха надеждата на населението на Венецуела, че американските военни действия срещу Мадуро започват.

В четвъртък, вторият човек след Мадуро, Диосдадо Кабело, отправи заплахи по телевизията на живо срещу САЩ и венецуелската опозиция, по-специално лидерът й Хуан Гуайдо, ръководителят на Народното събрание, който е признат от САЩ и близо 60 държави като легитимен президент на страната.

Куба също изрази загриженост.

„Военната операция, обявена от правителството на САЩ, включваща разполагане на военни кораби в близост до Венецуела и придвижването на специални военни части, е сериозна заплаха за мира в региона“, заяви Бруно Родригес, външен министър на Куба в Туитър. „Твърдението за борба с наркотрафика е просто опортюнистичен предлог.“

Висшият служител на администрацията на Тръмп повтори, че операцията изпраща силно предупреждение към Мадуро. Той го призова да сътрудничи с Министерството на правосъдието и администрацията за да бъде намерено решение чрез преговори.

„Изборът тук са сътрудничество или конфронтация, а конфронтацията никога не завършва добре“, каза той. „Надяваме се здравият разум да надделее, защото нашата цел все още е демократичен преход. Но сега дори не се занимаваме с режим, а с картел".

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес