Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

САЩ: Парижкото споразумение за климата ще осакати икономическия растеж

26 май 2017, 12:50 часа • 3726 прочитания

Спазването на ангажиментите по Парижкото споразумение за климата би „осакатило“ растежа на американската икономика. Това се казва в изявление от Белия дом, ден след като въпроса беше една от основните теми на разговорите между президента Доналд Тръмп и редица европейски и световни лидери по време на срещата на НАТО в Брюксел.

По време на своята предизборна кампания Тръмп, който неведнъж се е изразявал с недоверие към факта, че глобалното затопляне е реален процес, обеща незабавно да изведе САЩ от Парижкото споразумение от 2015 г., чиято цел е да ограничи изменението на климата.

Американският президент обаче промени мнението си по този въпрос, като заяви, че ще вземе решение за участието на САЩ след срещата на Г-7 в Италия днес, с което ще завърши и първата му международна обиколка.

„Знаем, че стойностите, които бяха договорени от предишната администрация биха били осакатяващи за американския икономически растеж“, заяви икономическият съветник на президента Гари Кон в изявление от борда на „Еър форс 1“.

„Президентът ви каза, че ще вземе окончателно решение върху Париж и климата, след като се върне. Той иска да чуе какво лидерите на Г-7 имат да кажат за климата“, каза той. Според него дискусията по темата ще бъде обширна, също като тези по темата с френските, белгийските и други власти по време на вчерашната среща на върха на НАТО в Брюксел.

По думите на Кон президентът, който обеща да сложи край на „войната на въглищата“, „иска да направи правилното нещо за природата. Той се грижи за природата. Но той също така се интересува много и от създаването на работни места за американските работници“.

По времето на президента Барак Обама САЩ, които са вторият по обем производител на въглеродни емисии, обеща да намали парниковите газове с 26-28 процента до 2025 г.

Според експерти един от вариантите пред Тръмп е да остави САЩ в споразумението, но да поиска преразглеждане на американските ангажименти.

Евентуалното излизане на САЩ от договора, обединяващ 196 държави, ще е сериозен удар върху т. нар. „климатична дипломация“, която преди 18 месеца отпразнува историческия пакт, станал възможен благодарение на усилени преговори между Вашингтон и другият основен замърсител Китай.

Милена Славкова
Милена Славкова Отговорен редактор
Новините днес