Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

САЩ: Нямаме нужда от анализ на C-400

05 април 2019, 20:24 часа • 6633 прочитания

Държавният секретар на САЩ Майк Помпео заяви, че Вашингтон не е заинтересован във формирането на „техническа работна група“ за обсъждане на това, дали придобиването на руски системи за противовъздушна отбрана С-400 от Турция би могло да застраши западните оръжейни системи, пише електронното издание на вестник Washington Examiner в материал, представен без редакторска намеса и цитиран от "Фокус". 

Турция предизвика международен скандал с настояването си да придобие С-400, които съюзникът на САЩ в НАТО иска да използва заедно със западните оръжейни системи. Турският външен министър Мевлют Чавушоглу отхвърли твърденията на САЩ, че сделката ще помогне на Русия да се научи как да засича произвежданите от Америка F-35 и призова за формиране на работна група, която да обсъди въпроса, но екипа на Помпео смята, че това би било загуба на време.

„САЩ и Турция вече имаха работна група за сигурността и отбраната на 5 февруари за обсъждане на набора проблеми около С-400“, заяви официално лице от Държавния департамент пред Washington Examiner. „Нашата позиция по въпроса е пределно ясна, а тя е, че F-35 и С-400 са несъвместими и ние го повтаряме при всяка възможност, включително на разговорите на най-високо равнище“.

Официалните представители на САЩ твърдят, че използването на С-400 заедно с F-35 ще даде на Русия безценна възможност да научи как да засича и да се прицелва в изтребителите. Този отговор е безцеремонно отхвърляне на идеите на Чавушоглу, който в сряда призова за такива преговори.

„Не е нужно тя (системата С-400) да бъде интегрирана в системите на НАТО“, заяви Чавушоглу, докато пътуваше към Вашингтон за мероприятията по повод 70-ата годишнина от създаването на Алианса. „Много ясно показахме, че тази система няма да вижда каквато и да е система на НАТО, включително F-35, като враг. Затова предложихме на Съединените щати да създадат техническа работна група, която да гарантира, че тази система няма да бъде заплаха нито за F-35, нито за системите на НАТО“.

Той също така омаловажи стойността на предложението на президента Тръмп да продаде на Турция системи за противоракетна отбрана на „Пейтриът“ и каза, че САЩ нямат право да изключат Анкара от програмата за F-35.

„Турция е част от тази програма [F-35] и ние въведохме много части от този F-35“, каза той в Семинарите на НАТО, поредица от дискусии, организирани от Атлантическия съвет, германския фонд "Маршал" и Мюнхенската конференция за сигурността. „Така че това не е нещо, което САЩ произвеждат и САЩ продават на съюзниците на НАТО, включително Турция. Така че, ние сме част от тази програма и не би трябвало нещата да са толкова прости“.

Турските пилоти се обучават в Аризона да управляват двата самолета F-35, за които Турция плати преди ескалацията на спора. Lockheed Martin, която произвежда изтребителите, имаше планове да продаде до 100 такива самолета на Турция.

Чавушоглу твърди, че президентът Тръмп е „длъжен“ да помогне на Турция да убеди Конгреса да не приема закони, които биха блокирали предаването на тези самолети, независимо от споровете около С-400. Но вицепрезидентът на САЩ Майк Пенс отговори така: „Турция трябва да избере“ между военното сътрудничество с Русия и съюзниците от НАТО. Двама ключови депутати повториха това послание след срещата в сряда следобед с Чавушоглу.

„Няма средно положение, при което Турция да избере значително военно сътрудничество и с Русия, и със САЩ“, заяви председателят на комисията по отбраната на американския конгрес Елиът Енгел в хода на съвместна пресконференция с друг изтъкнат сенатор – Майкъл МакКол. „Задълбочаването на връзките с Москва може да предизвика санкции и изключване на Турция от програмата за F-35”.

 

Райко Павлов
Райко Павлов Отговорен редактор
Новините днес