Част от руската пропагандна кампания, насочена към американците, е била базирана именно на американска земя.
Дружество, базирано в Статън Айлънд (един от административните райони в Ню Йорк - бел. ред.), предоставяло сървърни услуги на сайта DoNotShoot.Us - пропаганден портал на Кремъл, който се преструвал, че е глас за жертвите на полицейските арести и операции в САЩ, пише в свое разследване изданието Thedailybeast.com.
По принцип всеки уеб сайт трябва да бъде "хостван" - с адрес на интернет протокол и пространство на физически компютър - за да бъде публично гледан. "DoNotShoot.Us" е уебсайт, част от "руската тролска ферма", подкрепяна от Кремъл. Или поне това твърдят два независими източника, запознати с уебсайта, като и двата го идентифицират като руски пропаганден ресурс. Той бил хостван на сървър с IP адрес 107.181.161.172.
Този адрес принадлежи на компания Greenfloid LLC, регистрирана на нюйоркчанина Сергей Каширин и още двама души. Други сайтове, свързани с руската пропаганда, като BlackMattersUs.com, също са "хоствани" на сървъри с IP адреси, собственост на Greenfloid.
Връзките на компанията с руските пропагандни сайтове бяха съобщени за пръв път от ThinkProgress.
Припомняме, че пред последните два месеца руските усилия за "привличане" на американци и американски общности в мащабната кремълска пропаганда станаха по-очевидни, благодарение на редица действия от страна на социалните мрежи за откриване и блокиране на фалшиви акаунти. По примера, даден тук, руската пропагандна кампания се е опитала да използва САЩ като "домакин" за своите действия.
Едно нещо също става безспорно ясно. Greenfloid е нещо повече от самостоятелна фирма. Тя е регистрирана на сайта на базираната в Харков, Украйна, компания майка ITL.
Това не е първият път, когато ITL е нарочена във връзка с твърденията, че сървърите ѝ са били използвани за хостване на сайтове, управлявани от руската тролна фабрика. ITL също така е била домакин на сайта Whoiswhos.me, който разкри идентичността и личната информация на руските опозиционни блогъри.
Имената на редица руски блогъри и активисти, снимки и лична информация за тях, бяха публикувани в WhoisWhos. Най-малко седем от тях бяха физически нападнати, а на някои от тях бяха запалени дори автомобилите, съобщи руският новинарски сайт Fontanka през юни 2016 г.
Actualno.com припомня, че през 2016 г. Facebook тества нова технология за автоматично откриване на фалшиви страници, като алгоритъмът цели да предотврати кражбата на самоличност във виртуалното пространство.
Наскоро най-популярната интернет търсачка Google откри доказателства, че платформите ѝ са били използвани от руски агенти с цел намеса в президентските избори в САЩ през 2016 година.
По-рано и социалните мрежи Facebook и Twitter обявиха, че са открили на платформите си заблуждаващо съдържание, финансирано от руски източници.
Очаква се представители и на трите компании да се явяват пред Комитета за разследване на Сената на 1 ноември. По време на публичното изслушване, те ще представят наличните доказателства във връзка с твърденията, че Кремъл е манипулирал предизборната кампания на Тръмп, за да му помогне в спечелването на президентския пост.