Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Русия успя да раздели ЦРУ и ФРБ относно победата на Доналд Тръмп

12 декември 2016, 14:04 часа • 2475 прочитания

Федералното бюро за разследване на САЩ (ФБР) не споделя позицията на Централното разузнавателно управление (ЦРУ), че Русия е подпомагала милиардера Доналд Тръмп по пътя му към Белия дом. Това пише в свой материал The Washington Post.

Авторитетният американски вестник се позовава на изказвания на висш служител на ФБР, направени пред Комисията по разузнаването в Сената. Служителят е говорил при затворени врата, но сенатори-демократи са дали подробности за изказването. В комисията е било обсъдено становището на ЦРУ, че руски източници са представили на WikiLeaks имейлите на бившия държавен секретар и кандидат-президент на демократите Хилари Клинтън. Отговорът от страна на ФБР беше "неясен" и "двусмислен", коментират източниците на вестника.

Според вътрешна информация ФБР не "върви в крачка" с ЦРУ, защото настоява за твърди доказателства и факти. ЦРУ има по-голяма склонност към позиции, които са обосновани на база поведение т.е. кой печели от даден развой на нещата. "ФБР мисли в криминални рамки – можем ли да го докажем в съда. ЦРУ оценява какъв е превесът на известната информация и дава позиция, за да може политиците да направят информирано решение", коментира неназован сенатор.

"Показаха ни, че имат способностите и могат да го правят в средносрочен и дългосрочен аспект. Би било небрежно от наша страна да не разследваме и да не вземем мерки“, коментира сенаторът-демократ Ангъс Кинг, член на Комисията по разузнаването.

"Няма безспорни доказателства. Има само намеци, косвени доказателства – толкова", отвърна републиканецът Девин Нунес, който беше председател на срещата на сенатската комисия с представителя на ФБР.

Припомняме, че директорът на ФБР Джеймс Коми попадна под яростния огън на Хилари Клинтън и демократите, защото ден преди изборите съобщи, че има нови мейли т.е. нови доказателства, потенциално свързани с разследването дали като държавен секретар Клинтън не е използвала незащитен мейл и незащитена връзка, за да изпраща "чувствителна" за САЩ служебна информация. В събота, 10 декември, сенатор Хари Рийд призова Коми да подаде оставка, защото нарочно е скрил доказателства за мотивите на Русия да се намеси в полза на Тръмп.

Заради острите реакции в петък (9 декември) все още действащият американски президент Барак Обама нареди да бъде направена ревизия на хакерските атаки от Русия на американска земя. Обама иска докладът да е готов преди фактическия край на мандата му. В Конгреса обаче вече има гласове и за разследване под тяхна юрисдикция.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес