Стотици във втория по големина град в Куба, Сантяго, се включват в рядък публичен протест в неделя (17.03) заради огромния недостиг на храна и липса на ток. Кубинският президент Мигел Диас-Канел призова за диалог в „атмосфера на спокойствие и мир", съобщава Reuters.
Протестиращите в Сантяго излизат по улиците със скандирания „електричество и храна“, според видеоклипове, публикувани в социалните медии, докато прекъсванията на тока на места продължават по 18 часа или повече на ден, повишавайки напрежението на острова.
Куба изпада в почти безпрецедентна икономическа криза след пандемията COVID-19, с огромен недостиг на храна, горива и лекарства, което предизвиква рекордно масово изселване. Над 400 000 души мигрират към Съединените щати.
Още: Куба повишава цените на горивата с над 500%
Позицията на президента
Диас-Канел потвърди протеста в Сантяго в X, малко след приключването на митинга. „Няколко души изразиха недоволството си от ситуацията с електроснабдяването и разпределението на храната“, казва Диас-Канел. „Разположението на органите на партията, държавата и правителството е да се съобразяват с оплакванията на нашите хора, да изслушват, да водят диалог, да обясняват многобройните усилия, които се полагат за подобряване на ситуацията, винаги в атмосфера на спокойствие и мир." Диас-Канел също казва, че "терористи" от Съединените щати се стремят да подклаждат нови бунтове. „Този контекст ще бъде използван от враговете на революцията за дестабилизиращи цели“, пише Диас-Канел в X.
La disposición de las autoridades del Partido, el Estado y el Gobierno es atender los reclamos de nuestro pueblo, escuchar, dialogar, explicar las numerosas gestiones que se realizan para mejorar la situación, siempre en un ambiente de tranquilidad.
— Miguel Díaz-Canel Bermúdez (@DiazCanelB) March 18, 2024
Полицията е пристигнала в Сантяго, за да „контролира ситуацията“ и да „предотврати насилието“, според акаунт, публикуван в социалните медии от държавната CubaDebate. Все още не е ясно дали някой е бил арестуван по време на протеста.
Още: Къде се намира "залива на прасетата" и защо се нарича така
Беатрис Джонсън, служител на Комунистическата партия на Сантяго, казва, че протестиращите в източния кубински град са били "уважителни" и са слушали "внимателно" обясненията на правителството за недостига на храна и електричество.
На видеото се вижда как протестиращите скандират „свобода“.
🚨🇨🇺 El pueblo de Bayamo se sentó en el medio de la calle en forma de protesta mientras gritaban LIBERTAD a toda voz.
— Marcel Valdés (@Marcel_305) March 18, 2024
Continúan saliendo más vídeos de las protestas de hoy 17/03/24. Cuba quiere libertad y fin del castro comunismo.#LibertadParaCuba pic.twitter.com/uMPWJn5OzW
Позицията на САЩ
Посолството на САЩ в Хавана заяви, че наблюдава протестите в Сантяго и на други места. „Призоваваме кубинското правителство да зачита човешките права на протестиращите и да отговори на законните нужди на кубинския народ“, казва посолството в X. Кубинският външен министър Бруно Родригес разкритикува коментарите на посолството на САЩ късно в неделя, като обвини за „острата икономическа ситуация“ в Куба дългогодишното търговско ембарго и санкции на САЩ. „Правителството на САЩ, особено неговото посолство в #Cuba, трябва да се въздържат от намеса във вътрешните работи на страната и подбуждане на социални безредици“, казва Родригес в X.
Протестите на острова са изключително редки, но се появяват по-често през последните години, тъй като икономическата криза разтърсва страната. Въпреки че конституцията на Куба от 2019г. дава право на гражданите да протестират, закон, определящ по-конкретно това право, е в застой в законодателната власт, оставяйки онези, които излизат на улицата, в правна безизходица. Правозащитни групи, Европейският съюз и Съединените щати разкритикуваха реакцията на Куба на антиправителствените протести повече от две години по-рано на 11 юли 2021г., най-големите след революцията на Фидел Кастро от 1959г., като груба и репресивна. Правителството на Куба заяви, че задържаните са виновни за нападение, вандализъм и бунт.